Categories
SEO

The Wayback Machine to narzędzie internetowe, dzięki któremu można przeglądać zarchiwizowane strony internetowe. Działa poprzez indeksowanie i przechowywanie kopii stron z różnych momentów w czasie ich publikacji. Jak można wykorzystać to narzędzie do pozycjonowania stron internetowych? Sprawdźmy!

Podstawowe funkcjonalności, za które lubimy The Wayback Machine:

  • indeksowanie witryn: Wayback Machine korzysta z tzw. “web crawlers” (robotów internetowych), które przeglądają publicznie dostępne witryny internetowe i indeksują je w swojej bazie danych. Roboty po kolei przechodzą przez linki umieszczone na stronach i zapisują ich kopie, które następnie zostają zarchiwizowane.
  • zapisywanie kopii stron: gdy robot internetowy natrafi na nową stronę internetową, zapisuje jej kopię w archiwum Wayback Machine. Strony są zapisywane w oryginalnym formacie, łącznie z kodem HTML, obrazkami i innymi zasobami.
  • udostępnianie zarchiwizowanych stron: gdy użytkownik chce przejrzeć zarchiwizowaną stronę, Wayback Machine wyświetla najbardziej aktualną kopię z danego okresu. Użytkownik może wybrać konkretną datę i zobaczyć, jak prezentowała się witryna w tym określonym momencie.

Istnieje jednak kilka ograniczeń związanych z “zapisywaniem Internetu”. Po pierwsze nie wszystkie strony internetowe podlegają archiwizacji. Po drugie roboty internetowe mogą nie zauważyć aktualizacji niektórych witryn lub nowe treści mogą zostać dla nich zablokowane. Po trzecie właściciele stron internetowych mają również możliwość wyłączenia opcji indeksowania treści. Podczas archiwizacji zachodzi ryzyko tego, że rozmaite elementy znajdujące się na stronie, w szczególności multimedia zewnętrzne, aplikacje interaktywne lub funkcje oparte na skryptach, nie zostaną poprawnie zapisane, przez co zostaną na zawsze utracone.

Historia stron internetowych – jak ją sprawdzić?

Korzystanie z Wayback Machine jest niezwykle proste. Wystarczy udać się pod adres https://archive.org/web/, a następnie w polu wyszukiwania wpisać adres URL strony, której historię publikacji chce się bliżej poznać. Klikamy ENTER i jest! Maszyna czasu przekierowuje nas na stronę z wynikami wyszukiwania, które pokazują dostępne zarchiwizowane wersje strony w konkretnych dniach ich zapisu. Wystarczy wybrać interesującą nas datę, aby zobaczyć, jak witryna wyglądała w danym momencie. Hiperłącza na wyświetlonej w ten sposób stronie zwykle pozostają aktywne, dlatego można w nie klikać, aby przejść do innych linkowanych witryn – pod warunkiem, że zostały one również zarchiwizowane.

Warto dodać, że korzystanie z Wayback Machine jest całkowicie bezpłatne i nie wymaga żadnej rejestracji.

wayback machine - archiwum strony midero.pl
wayback machine – archiwum strony midero.pl

Monitorowanie historii strony internetowej

W przypadku stron internetowych, których zmiany chce się śledzić na bieżąco, warto rozważyć narzędzia przeznaczone do monitorowania, które automatycznie sprawdzają i rejestrują zmiany na różnych witrynach. Do wyboru są między innymi usługi monitorowania stron online, w czasie rzeczywistym lub w określonych odstępach czasu.

Co znajdziesz w archiwum stron www?

Archiwum stron internetowych zawiera zarchiwizowane kopie stron internetowych, które zostały zapisane w różnych punktach czasowych. Przechowuje rozmaite dane, takie jak kod HTML, multimedia i inne zasoby, z których złożona jest dana strona internetowa. Tego typu rozwiązania mają kilka istotnych zastosowań i korzyści. Przede wszystkim umożliwiają przeglądanie historii stron internetowych oraz śledzenie ich ewolucji w czasie. Dzięki temu można zobaczyć, jak w przeszłości wyglądały dane witryny oraz w jaki sposób się rozwijały. Jeśli strona internetowa ulegnie awarii, zostanie usunięta lub utraci ważne informacje, archiwum posłuży do odzyskania tych danych. 

Kto korzysta z archiwum Internetu?

Archiwum stron internetowych jest cennym źródłem wiedzy dla naukowców badających obszary społeczne, a także dla historyków interesujących się rozwojem Internetu. Dostęp do archiwum daje możliwość analizy zmian w zawartości stron, trendów w web designie oraz ewolucji języka internetowego. Badania przeprowadzane w tym obszarze dostarczają wielu cennych informacji nie tylko na temat samego Internetu, ale przede wszystkim jego użytkowników, czyli nas wszystkich. Archiwum stron internetowych może być również wykorzystane jako narzędzie do weryfikacji informacji. Odgrywa ono ważną rolę w zapewnianiu dostępu do informacji historycznych i utrzymywaniu pamięci cyfrowej. Na rynku pojawia się coraz więcej innych narzędzi do archiwizowania stron, które działają podobnie do Wayback Machine. Wśród propozycji nie brakuje rozwiązań stworzonych przez polskich innowatorów.

Jak wykorzystać Wayback Machine w SEO?

Wiele osób specjalizujących się w branży związanej z optymalizacją stron internetowych chętnie sięga po archiwalny zapis witryn, nad którymi pracują. Dlaczego? Oto kilka powodów:

  • Diagnoza ‒ dzięki danym archiwalnym specjalista SEO jest w stanie zweryfikować wpływ wprowadzanych na stronie zmian na jej widoczność i osiągany ruch użytkowników. Pamiętaj, że nawet przeglądając stronę w archiwum, możesz prawym przyciskiem myszy wywołać okno technicznego podglądu kodu tej konkretnej witryny.
  • Praca dla nowego klienta ‒ kiedy pojawia się nowy klient, warto zapoznać się nie tylko z wizją rozwoju i jego oczekiwaniami, ale też z historią opublikowanej już w Internecie strony www. Wayback Machine to narzędzie wprost wymarzone do takiego researchu.
  • Odzyskanie linkowania ‒ modyfikacja contentu na przestrzeni lat, jak również zmiana domeny mogą nieść ze sobą zgubienie ważnych linków wewnętrznych. Podgląd tego rodzaju struktur w wersji archiwalnej strony pomoże naprawić taką strukturę i odzyskać generowany przez nią ruch.
  • Błędy projektowe ‒ niektóre zmiany wizualne nie są korzystne z punktu widzenia generowania konwersji i sprzedaży. Jeśli po jakiejś większej zmianie designu strony, z którą pracujesz, wyniki gwałtownie spadają, może warto przyjrzeć się starym rozwiązaniom. Ułożenie przycisków, kolorystyka i inne kwestie związane z przyjaznym interfejsem dla użytkownika oraz precyzyjna analiza ich modyfikacji mogą okazać się bardzo pomocne.

Wayback Machine to nie tylko fajne narzędzie do sprawdzania tego, jak to kiedyś wyglądał Internet. Choć niejednokrotnie weryfikacja takich zawartości może wywołać uśmiech lub sentymentalne westchnienie, w branży marketingu internetowego jest to źródło niezwykle cennych informacji. Oglądając zapis stron, które już nie istnieją, możemy się też przekonać, że rzeczywiście w Internecie nic nie ginie.