Czym jest przyjazny interfejs?

Interfejs użytkownika to w teorii wyświetlacz Heads up lub innymi słowy, główna, interaktywna strona internetowa jakiejkolwiek witryny odwiedzanej przez użytkownika. Im bardziej przyjazny interfejs użytkownika, tym większe prawdopodobieństwo, że osoba odwiedzająca daną witrynę wróci na nią ponownie.

Jak sprawić, by interfejsy www były przyjazne dla użytkownika?

Wszystko spoczywa w rękach projektanta stron internetowych. W interfejs użytkownika (UI) wprowadzone zostają koncepcje z projektowania interakcji, projektowania wizualnego oraz architektury informacji – wszystko to zawarte jest w jednej platformie. Obecnie webmasterzy zastanawiają się również nad zastosowaniem sztucznej inteligencji w interfejsie użytkownika witryny.

Najważniejsze cechy przyjaznego interfejsu

Czy istotne jest, aby wszystkie układy strony oraz podstron były proste? Tak – to najważniejsza cecha charakteryzującą przyjazne interfejsy. Interfejs przyjazny dla użytkownika powinien posiadać również:

– kontrolę wejść – przyciski, pola tekstowe, pola wyboru, przyciski radiowe, kliknięcia kanałów RSS, listy rozwijane, przełączniki, pole daty;
– komponenty nawigacyjne – ścieżka nawigacyjna, pole wyszukiwania, suwak, tagi, ikony;
– elementy informacyjne – porady narzędziowe, ikony, pasek postępu, powiadomienia, pola komunikatów.

Metody projektowania interfejsu użytkownika

Deweloperzy powinni znać stałych użytkowników i nowych odwiedzających, rozumieć ich cele, umiejętności, tendencje oraz preferencje. Gdy już poznają odwiedzającego, muszą pamiętać o następujących aspektach:

Prostota. Interfejs powinien być zrozumiały i intuicyjny, ponieważ interfejsy o wysokiej jakości są niemal niewidoczne dla użytkownika. Większość odwiedzających strony unika klikania w niepraktyczne elementy.

Spójność i wykorzystanie typowych elementów. Spójność elementów pomaga użytkownikom czuć się swobodnie na danej stronie, co z kolei przekłada się na ich efektywność i szybkość działania.

Układ strony. Elementy umieszczone na danej stronie oraz jej struktura są ze sobą ściśle powiązane, dlatego deweloperzy powinni umieszczać każdy detal z dużą rozwagą. Należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kluczowe informacje – te, które pomagają w skanowaniu i czytelności danej witryny.

Dobieranie tekstury i kolorów. Dobrą praktyką przy projektowaniu interfejsu strony jest unikanie jaskrawych kolorów, które mogą obciążać wzrok użytkownika. Kontrast natomiast powinien być wyważony, aby nie wywoływać skrajnych emocji i rozproszenia uwagi.

Komunikacja. Użytkownicy powinni zawsze być informowani o zmianach na stronie, awarii, błędach lub jakichkolwiek innych działaniach, mogących mieć wpływ na korzystanie z serwisu. Różne elementy interfejsu użytkownika witryny powinny komunikować jej obecny status.

Nie wiesz, jak zaprojektować swoją stronę, aby była atrakcyjna dla użytkowników? Skorzystaj z pomocy profesjonalistów. Zajrzyj na https://midero.pl/produkty/projektowanie-stron-www/.