Zabłocie 23/23 30-701 Kraków
Zadzwoń +48 535 588 571
Napisz do nas info@midero.pl

Systemy ERP

Aby skutecznie wesprzeć naszych klientów w zarządzaniu procesami zachodzącymi w ich mniejszych i większych biznesach, oferujemy kompleksowy, dostosowany do indywidualnych potrzeb zamawiającego, zintegrowany produkt w postaci systemu ERP. Czym on jest, gdzie dokładnie znajduje zastosowanie i dlaczego warto wdrożyć go w firmie?

ERP – co to takiego?

Najogólniej rzecz ujmując, ERP (z ang. enterprise resource planning, określany także jako Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) to klasa systemów informatycznych, niosących nieocenione wsparcie w zarządzaniu przedsiębiorstwem i jego zasobami. Istotą narzędzia jest integracja wszystkich procesów, które odbywają się w ramach danej jednostki (firmy, organizacji, urzędu) – po to, aby usprawnić wymianę informacji pomiędzy nimi, wesprzeć management w podejmowaniu bieżących decyzji z zakresu funkcjonowania przedsiębiorstwa, a w efekcie – zmaksymalizować korzyści i zmniejszyć koszty prosperowania biznesu. Od momentu wprowadzenia ERP-a na rynek informatyczny w latach 50. XX wieku po dzień dzisiejszy znacząco rozszerzyła się funkcjonalność systemu. Obecnie dotyczy już nie tylko stanów magazynowych, jak na początku jego powstania, ale praktycznie wszystkich aspektów prowadzenia działalności gospodarczej i wszelkich powiązań pomiędzy nimi.

Struktura systemu informatycznego ERP

Na architekturę tego typu składają się dwa elementy: baza danych i aplikacja wyposażona w interfejs. W zależności od poziomu integracji aplikacja może wykorzystywać jedną lub wiele baz. ERP charakteryzuje się budową modułową. Oznacza to, że każdy z poszczególnych elementów Planowania Zasobów Przedsiębiorstwa odpowiada za inny aspekt jego działalności. Dzięki takiemu rozwiązaniu istnieje swoboda w zakresie wyboru dokładnie tych modułów, które odpowiadają na potrzeby danego klienta. Oprócz tego pozwala ono na modyfikację poszczególnych modułów bez konieczności naruszania struktury całego systemu. Nic nie stoi też na przeszkodzie, by uzupełniać zintegrowany system zarządzania o nowe moduły – dokładnie takie, jakich potrzebuje zamawiający, aby efektywnie zarządzać procesami w swojej firmie.

Zastosowanie systemów ERP w przedsiębiorstwach

Dla kogo wdrożenie systemu ERP jest dobrym pomysłem? Naszą ofertę kierujemy do wszystkich właścicieli firm z sektora MŚP oraz korporacji, ponieważ stosowane rozwiązania są równie użyteczne dla małych, jak i wielkich firm. Szczególną grupą docelową są przedsiębiorstwa z branż produkcyjnej i usługowej. Złożoność struktury ich biznesów rodzi konieczność wdrożenia systemów ułatwiających wymianę informację pomiędzy nimi. Równie dobrze nasze oprogramowanie dla firm sprawdza się w usługach, handlu i przemyśle. Ze względu na elastyczność systemu, o której piszemy poniżej, Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa można wdrożyć w każdej firmie, która potrzebuje usprawnienia swoich procesów biznesowych.

 

Struktura zintegrowanego systemu ERP pomaga zarządzać wieloma gałęziami przedsiębiorstwa: od planowania produkcji przez transport, zaopatrzenie, zarządzanie zasobami ludzkimi, aż do księgowości i finansów. W praktyce oznacza to nie tylko możliwość lepszego kontrolowania kosztów, ale również znaczące usprawnienie wielu procesów poprzez możliwość ich monitoringu i łatwiejszą wymianę informacji.

Największe zalety systemów ERP, czyli dlaczego warto?

Zebraliśmy najważniejsze wyróżniki systemu, które wpływają na jego popularność wśród przedsiębiorców. Jeśli nie do końca zdajesz sobie sprawę z korzyści wynikających z wdrożenia ERP-a, zapoznaj się z poniższym zestawieniem.

Elastyczność

System daje się modyfikować w zależności od potrzeb i oczekiwań każdego klienta. Jest więc zarówno uniwersalny, jeśli pomyślimy o nim jako o rozwiązaniu możliwym do wdrożenia w niemal każdej strukturze, niezależnie od branży i specyfiki działania, a jednocześnie oryginalny, bo dostosowany indywidualnie do środowiska, w którym zostaje zaimplementowany. Jedną z najważniejszych cech systemu informatycznego dla firm ERP jest możliwość ustalenia różnego poziomu dostępu dla pracowników w zależności od ich stanowiska. Dzięki temu każdy członek zespołu dysponuje dokładnie tymi funkcjami systemu, które są mu potrzebne.

Łatwość i komfort obsługi

Szkolenie pracowników i kadry zarządzającej z zakresu obsługi ERP-a pozwala na przekazanie wszystkich informacji koniecznych do użytkowania go w codziennej pracy. Zdajemy sobie sprawę, że skomplikowane oprogramowanie nie tylko nie przyspieszy pracy zespołu, ale też wzbudzi frustrację wśród użytkowników systemy. Dlatego stawiamy na rozwiązania intuicyjne, łatwe i wygodne w obsłudze.

Bezpieczeństwo

Informacje przechowywane w bazie danych systemu do zarządzania firmą ERP są objęte najwyższym stopniem ochrony przez atakami złośliwego oprogramowania oraz chronione przed dostępem osób niepożądanych. Jednym z najważniejszych aspektów, jaki należy wziąć pod uwagę przy wyborze konkretnego systemu, jest jego bezpieczeństwo. Zamawiający oprogramowania dla firm mają tego świadomość, co potwierdzają wyniki sondaży. W Midero dajemy gwarancję zastosowania nowoczesnych i sprawdzonych rozwiązań – połączeń szyfrowanych SSL – dzięki którym dane Twoje i Twoich klientów są bezpieczne.

Oszczędność

Lepsze planowanie zamówień to mniejsze koszty magazynowania. Krótszy termin realizacji zamówień to możliwość obsługi większej liczby klientów. Trafne decyzje to niższe koszty pracy. To zaledwie kilka przykładów tego, w jaki sposób wdrożenie systemu ERP może pomóc zaoszczędzić wydatki przedsiębiorstwa. Jednorazowa inwestycja w postaci zakupu oprogramowania z całą pewnością zwróci się w wyniku optymalizacji kosztów pracy związanych ze skróceniem czasu pracy, automatyzacją niektórych procesów i usprawnieniu komunikacji wewnątrz przedsiębiorstwa. To tylko niektóre z korzyści, jakie płyną z zastosowania systemu ERP. Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa wpłynie na Twój biznes, umów się na spotkanie z naszym specjalistą. Omówimy zalety systemu na konkretnym przykładzie i pokażemy, w jaki sposób podjęcie decyzji może pomóc Ci w zwiększeniu Twoich zysków i zadowolenia Twoich klientów.

ERP a CRM – najważniejsze różnice

Niekiedy zamówienia na systemy ERP i CRM idą ze sobą w parze, a przez to pojęcia te bywają mylone przez osoby niemające specjalistycznej wiedzy na temat nowoczesnych rozwiązań informatycznych. Podstawowa różnica między nimi polega na określeniu zbioru osób posiadających dostęp do interfejsu oprogramowania. W przypadku tego pierwszego są to wyłącznie osoby z wewnątrz organizacji, a sam program służy tylko do usprawnienia jej procesów. Tym samym jego funkcjonalności projektowane są przy wzięciu pod uwagę specyfiki branży, kompetencji zatrudnionych osób i dostępnych zasobów. Sam jednak wygląd i praktyka użytkowania oprogramowanie klasy ERP może mieć znaczenie dla firmy, nie zaś dla jej Klientów. Zupełnie inaczej jest w przypadku CRM, gdzie „user experience” jest najbardziej istotny, a obsługa musi zostać dostosowana do szerokiego grona użytkowników. Dzięki temu Customer Relationship Manager staje się narzędziem marketingowym i wydatnie wpływa na opinię o marce. Więcej o specyfice systemów CRM, których opracowanie i wdrożenie również oferujemy w naszej firmie, piszemy w odpowiedniej zakładce.

Zamów system ERP w Midero

Dlaczego współpraca z naszą firmą jest świetnym wyborem, jeśli zależy Ci na profesjonalnym zaprogramowaniu i wdrożeniu systemu ERP w przedsiębiorstwie? Wieloletnie doświadczenie i ciągłe doskonalenie się w zakresie technologicznych nowinek pozwala nam proponować klientom rozwiązania na miarę XXI wieku. Wiemy, jak wykorzystać nasze umiejętności i wiedzę, aby dostarczyć zamawiającym produkt dokładnie odpowiadający na ich potrzeby. Dzięki nam osiągniesz sto procent finansowych, praktycznych i wizerunkowych korzyści, jakie mogą one ze sobą nieść!

 

Zainteresowała Cię nasza oferta? Zdajesz sobie sprawę z potrzeby wdrożenia systemu ERP, ale masz pytania? Czekamy na Ciebie w kontakcie telefonicznym lub mailowym. Umów się na spotkanie i dowiedz więcej o zaletach współpracy z Grupą Midero. Możemy zaoferować dużo więcej dla Twojego biznesu i jego strony internetowej. Przekonaj się!

Najczęściej zadawane pytania dotyczące systemów ERP

Co to jest system ERP?

System ERP (skrót od enterprise resource planning, tłumaczone jako Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa) to klasa systemów informatycznych służących jako wsparcie w zarządzaniu przedsiębiorstwem z szczególnym naciskiem na zarządzenie zasobami.

Dlaczego stosuje się systemy ERP?

Głównym zadaniem systemu ERP jest uporządkowanie przebiegu procesów w firmie oraz umożliwienie monitorowania wykorzystania zasób przedsiębiorstwa. Celem jego stosowania jest uzyskanie maksymalnej efektywności wykorzystania ich poprzez optymalizację kosztów, zapasów magazynowych oraz usprawnienie wymiany informacji w firmie.

Jakie są korzyści z wdrożenia systemów informatycznych klasy ERP?

Głównymi korzyściami z wdrożenia oprogramowania klasy ERP jest zwiększenie stopy zwrotu z poniesionej inwestycji, zwiększenie produktywności pracowników, obniżenie kosztów pracy, czy też lepsza organizacja pracy.

 

Innymi istotnymi korzyściami dla firmy są:

 

minimalizacja błędnych decyzji
wysoki poziom kontroli nad przedsiębiorstwem
łatwy dostęp do informacji poprzez spójną bazę danych o procesach i zdarzeniach w firmie

Jak wygląda wdrożenie oprogramowania klasy ERP?

Wdrożenie systemu zależy od tego, czy wybieramy tzw. pudełkowy system ERP, czy też tworzymy dedykowaną aplikacją pisaną od zera, lub w oparciu o rozwiązania Open Source. Stosowanie gotowego systemu pozwala na szybsze uruchomienie systemu, aczkolwiek wiąże się z mniejszą elastycznością, a przez to konieczne jest dostosowanie się do rozwiązań oferowanych przez takie program ERP. W rozwiązaniu opartym o System ERP Open Source mamy większą możliwość dostosowania systemu oraz możliwe jest zintegrowanie z zewnętrznymi systemami. Pełną elastyczność daje nam rozwiązanie dedykowane, aczkolwiek wiąże się z wyższym od wcześniej wymienionych rodzajów system ERP kosztem wdrożenia oraz czasem oczekiwania do pełnego wdrożenia.

Czy warto stosować darmowe systemy klasy ERP?

Na rynku istnieją darmowe systemy klasy ERP, aczkolwiek aby z nim korzystać wymagana jest wiedza w zakresie instalacji, konfiguracji oraz wymagają czasu niezbędnego do samodzielnego nauczenia się korzystania z nich. Taki darmowa aplikacja musi w pełni spełniać oczekiwania firmy, ponieważ stworzenie nowych funkcji lub dostosowanie ich do oczekiwania firmy będzie wiązało się z poniesieniem kosztu pracy programisty.

Czy istnieją systemy ERP Open Source?

Tak, zarówno darmowe systemy ERP jak i dedykowane systemy ERP mogą być systemami Open Source. Firma w takim przypadku może tworzyć we samodzielnie własne moduły zintegrowane z systemem ERP.

Czy można dostać dofinansowanie do wdrożenia programu klasy ERP?

Tak, obecnie dostępne są dofinansowania dla firm, które mogą pokryć koszty prac przedwdrożeniowych i wdrożeniowych programu klasy ERP. Dofinansowania są dostępne w 14 z 16 województw i są świadczone w oparciu o Bazę Usług Rozwojowych PARP. Poziom dofinansowania wynosi od 50% do 95% w zależności od województwa, operatora dofinansowania oraz projektu w ramach, którego dofinansowania są udzielane. Kosztami kwalifikowanymi w takich projektach są prace doradcze, programistyczne, ale już nie licencje na „pudełkowe” programy ERP.