Categories
Google Ads

Data layer (ang. warstwa danych) to termin używany w kontekście tworzenia stron internetowych i aplikacji internetowych. Oznacza on część kodu strony internetowej, która przechowuje i udostępnia dane w sposób, który umożliwia łatwe przetwarzanie i wykorzystanie ich przez różne skrypty i narzędzia.

Zrozumienie Data Layer

W praktyce, data layer to zwykle obiekt JavaScript, który zawiera informacje o tym, co dzieje się na stronie internetowej, takie jak:

  • Akcje użytkownika (np. kliknięcia, przewijania)
  • Wartości pól formularzy
  • Informacje o transakcjach i zamówieniach
  • Dane użytkownika (np. identyfikator, adres email)
  • Informacje o produktach i ich parametry

Dane te są przechowywane w data layer w standardowy sposób, co ułatwia ich integrację z różnymi narzędziami analitycznymi, takimi jak Google Analytics, Adobe Analytics, czy Facebook Pixel. Dzięki temu, można łatwo śledzić działania użytkowników na stronie, analizować ich zachowanie i podejmować decyzje dotyczące optymalizacji witryny lub kampanii marketingowych.

Jak sprawdzić datalayer?

Można zobaczyć, jak wygląda data layer, korzystając z narzędzi developerskich w przeglądarce internetowej. Aby to zrobić, należy otworzyć narzędzia developerskie, czyli kliknąć prawym klawiszem myszy na stronie np. produktu. Należy wybrać Zbadaj i przejść do zakładki Konsola i wpisać polecenie “dataLayer”. Należy wprowadzić je nie w pasek wyszukiwania, ale poniżej. W wyniku tego polecenia zostaną wyświetlone aktualne wartości przechowywane w data layerze, co pozwoli na łatwe sprawdzenie, czy dane są zbierane poprawnie.

Można także skorzystać z narzędzia do debugowania data layera, np. Google Tag Assistant, które pozwala na weryfikację poprawności implementacji data layera i wizualizację danych, które są przechowywane w nim podczas interakcji użytkowników z witryną. To bardzo przydatne dla deweloperów i analityków, którzy pracują nad optymalizacją strony internetowej lub monitorowaniem działań użytkowników.

Można łatwiej! Metoda dla nieprogramistów – wtyczka Datalayer Checker

Tak, wtyczka “Data Layer Checker” to rozwiązanie dla osób, które nie są programistami, ale chcą zobaczyć, jak wygląda data layer na stronie internetowej. Jest to proste narzędzie, które można zainstalować w przeglądarce internetowej i które pozwala na łatwe weryfikowanie, czy dane są zbierane poprawnie w data layerze.

Wtyczka umożliwia wizualizację danych, które są zbierane z witryny i przechowywane w data layerze. Dzięki temu, osoby zajmujące się marketingiem i analizą danych mogą łatwo zobaczyć, jakie informacje są dostępne i jakie akcje, które podejmują użytkownicy na stronie internetowej mogą zostać mierzone.

Wtyczka “Data Layer Checker” jest prosta w obsłudze i nie wymaga specjalistycznej wiedzy technicznej, co czyni ją przyjazną dla nieprogramistów.

Autor

Wioleta Obara

Specjalistka SEO/SEM