Categories
SEO

SXO (Search Experience Optimization) to nowoczesna koncepcja w dziedzinie SEO (Search Engine Optimization), która kładzie większy nacisk na doświadczenia użytkowników w trakcie korzystania z wyszukiwarek i odwiedzania stron internetowych. Działania SXO mają na celu nie tylko pozycjonowanie strony w wyszukiwarce, ale także zaspokojenie potrzeb i oczekiwań użytkowników. W tym artykule omówimy co to jest SXO, jakie są jego główne założenia oraz jak efektywnie wdrożyć pozycjonowanie witryny w modelu SXO.

SXO – definicja i różnice względem klasycznego SEO

Search Experience Optimization to proces optymalizacji strony internetowej, który uwzględnia zarówno aspekty techniczne, jak i funkcjonalne oraz estetyczne. Głównym celem jest dostarczenie jak najlepszego doświadczenia użytkownikom, co wpływa na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania. Oto najważniejsze różnice między klasycznym pozycjonowaniem SEO a SXO:

 • SEO skupia się głównie na technikach zwiększających widoczność strony w wynikach wyszukiwania, podczas gdy SXO uwzględnia również doświadczenie użytkownika na stronie.
 • W SXO istotniejsza jest wartość treści i jej prezentacja, co przekłada się na lepsze zrozumienie i zaangażowanie użytkowników.
 • SXO angażuje interakcje użytkowników i zachęca do dłuższych wizyt na stronie, co może wpłynąć na pozycję w wynikach wyszukiwania.

SEO i UX idealnie ze sobą współgrają, tworząc spójne i efektywne doświadczenie dla użytkowników, jednocześnie poprawiając widoczność i dostępność strony w wynikach wyszukiwania.

Audyt SXO – dlaczego warto?

Przeprowadzenie audytu SXO (Search experience Optimization) to kluczowy krok w doskonaleniu strony internetowej, który pozwala zidentyfikować obszary wymagające poprawy, jak i określić, które elementy działają poprawnie. Ten kompleksowy audyt skupia się na usystematyzowaniu działań mających na celu poprawę doświadczeń użytkownika i jednocześnie podniesienie pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Analiza SXO i najważniejsze zasady UX

Podczas przeprowadzania audytu SXO (Search Experience Optimization), specjaliści SXO koncentrują się na uwzględnieniu szeregu kluczowych zasad związanych z użytecznością i interakcją użytkownika, które są fundamentem doskonałego doświadczenia użytkownika na stronie internetowej.

Intuicyjność nawigacji

W ramach działań SXO, specjaliści analizują czy nawigacja na stronie jest intuicyjna dla użytkownika. Sprawdzają, czy interaktywne elementy są jednoznacznie oznaczone, czy standardowe ikony są używane w sposób spójny, oraz czy dostępne są pomocnicze narzędzia, jak okno pomocy czy rozwinięte opisy. Celem jest zapewnienie, by użytkownik bez problemu poruszał się po witrynie, co jest kluczowe w strategiach SXO łączących SEO i UX.

Minimalizm w projektowaniu

Działania SXO obejmują analizę, czy elementy na stronie są uporządkowane w sposób minimalizujący przytłoczenie użytkownika. Minimalistyczny design, stanowiący część strategii SXO, pozwala użytkownikowi skupić się na istotnych treściach i interakcjach, co jest zgodne z zasadami zarówno SEO, jak i UX.

Spójność w ikonach i oznaczeniach

W trakcie audytu SXO, specjaliści sprawdzają, czy ikony i oznaczenia są spójne i standardowe na wszystkich podstronach. Konsekwencja w znaczeniach ikon i oznaczeniach jest kluczowa dla intuicyjności i zrozumiałości interfejsu, co jest istotne w połączeniu SEO i UX.

Świadomość ukrytych elementów

Specjaliści SXO analizują, czy użytkownik jest odpowiednio informowany o istnieniu ukrytych elementów, takich jak pop–upy czy animacje interakcyjne. Jest to ważne, aby akcje użytkownika były oczywiste i prowadziły do uruchomienia tych elementów, co stanowi część działań SXO mających na celu poprawę użyteczności i optymalizację SEO.

Reagowanie na problemy

W trakcie audytu SXO ocenia się, czy na stronie istnieje widoczna ikonka lub dostęp do ekranu z instrukcją lub pomocą, która jest łatwo dostępna w przypadku, gdy użytkownik napotka problem. Dbałość o reakcję na problemy jest kluczowa dla utrzymania zadowolenia użytkownika i stanowi istotny element strategii SXO, łączącej SEO i UX. Prostym przykładem są również walidacje formularzy, dynamiczne sprawdzanie wypełnianych pól czy też informacje zwrotne dla użytkowników w przypadku popełnienia błędu w wypełnianiu. 

Responsywność i skalowalność

Podczas audytu SXO analizuje się, czy strona jest responsywna i czy wszystkie interaktywne elementy zachowują pełną funkcjonalność po zmianie rozmiaru ekranu. Jest to ważne w strategiach SXO, gwarantując, że użytkownicy mogą komfortowo korzystać z witryny na różnych urządzeniach, co jest zgodne z najlepszymi praktykami SEO i UX.

Jakie analizy powinny zostać przeprowadzone podczas Audytu SXO?

Podczas kompleksowego audytu SXO, przeprowadza się poniższe analizy:

 1. Badanie dostępności to pierwszy etap audytu SXO, w którym ocenia się, czy strona jest dostosowana do wymagań użytkowników i wyszukiwarek, mając na celu zapewnienie płynności i komfortu korzystania z treści.
 2. Kolejnym krokiem jest ocena zgodności z heurystykami Nielsena, która polega na analizie strony pod kątem sprawdzonych i powszechnie uznanych zasad użyteczności, aby zapewnić intuicyjność i zrozumiałość dla użytkowników.
 3. Następnie przeprowadza się analizę spójności wizualnej, przyglądając się każdemu elementowi strony, aby zapewnić harmonię całej witryny.
 4. W dalszej części procesu zagłębia się w dane analityczne, wykorzystując narzędzia umożliwiające analizę zachowań użytkowników (np. Google Analytics). Pozwala to zidentyfikować mocne strony internetowej oraz potencjalne obszary do poprawy.
 5. Również monitoruje się zachowania użytkowników na stronie, wdrażając narzędzia, które śledzą ruchy i działania użytkowników (np. Microsoft Clarity). Dzięki temu możliwe jest dostosowywanie strony do ich potrzeb.
 6. Ostatecznie, sprawdza się stronę pod względem dostępności i zgodności z wytycznymi WCAG, dbając o to, aby każdy użytkownik, niezależnie od swoich indywidualnych potrzeb, był w stanie korzystać ze strony internetowej.

Jak przeprowadzić audyt SXO?

Przeprowadzenie audytu SXO może być wykonane zarówno wewnętrznie, jak i przy współpracy z zewnętrznymi specjalistami jak agencja SXO. Istnieje wiele narzędzi i usług dostępnych na rynku, które ułatwiają analizę strony pod kątem różnych aspektów SXO. Oto kilka kroków, które można podjąć, przeprowadzając audyt SXO:

 • Określenie celów audytu – zdefiniuj, jakie są główne cele audytu, na jakich obszarach chcesz się skupić i jakie wskaźniki chcesz zbadać; określ główny problem, jaki występuje w Twojej witrynie – niski CTR czy może porzucenia koszyka?
 • Wybór narzędzi – wybierz odpowiednie narzędzia do analizy strony, takie jak Google Lighthouse, PageSpeed Insights, Screaming Frog, Microsoft Clarity lub Hotjar czy inne specjalistyczne narzędzia do analizy UX i dostępności.
 • Podziel audyt na kategorie tematyczne – SEO i Content Marketing; UX; analityka.
 • Zebranie danych – przeprowadź analizę strony za pomocą wybranych narzędzi oraz zbierz dane statystyczne, np. z Google Analytics.
 • Interpretacja wyników – dokładnie przeanalizuj wyniki audytu, zwracając uwagę na obszary wymagające poprawy oraz na te, które działają prawidłowo.
 • Dodatkowe testy – jeśli stwierdzisz, że dane nie odzwierciedlają w pełni problemu, przeprowadź odpowiednie testy (np. A/B, testy zadaniowe) zbierając grupę użytkowników w różnych przedziałach wiekowych i stopniu zaawansowania w korzystaniu z komputera.
 • Opracowanie planu działania – na podstawie wyników audytu opracuj plan działań mających na celu ulepszenie doświadczeń użytkowników i poprawę pozycji strony w wynikach wyszukiwania.
 • Implementacja zmian – wprowadź zalecane zmiany na stronie, monitorując jednocześnie wpływ tych działań na wskaźniki jakości ruchu i pozycję strony w wyszukiwarkach.
 • Monitorowanie i optymalizacja – po wdrożeniu zmian monitoruj wyniki oraz wskaźniki jakości ruchu, aby sprawdzić, czy wprowadzone działania przynoszą oczekiwane rezultaty. Audyt SXO powinien być traktowany jako proces ciągły, który pozwala na regularne dostosowywanie strony do zmieniających się potrzeb użytkowników oraz wymagań wyszukiwarek.

W czym może Ci pomóc wdrożenie SXO?

Wdrożenie SXO może przynieść wiele korzyści, takich jak poprawa doświadczeń użytkowników i lepsze pozycjonowanie witryny w wynikach wyszukiwania, co z kolei przyciąga większą liczbę potencjalnych klientów. Specjaliści SXO skupiają się na dostosowaniu strony do potrzeb i oczekiwań użytkowników, sprawiając, że staje się ona bardziej przyjazna i łatwa w obsłudze, co zwiększa satysfakcję użytkowników i chęć powrotu na stronę. Działania SXO, takie jak poprawa nawigacji, szybkości ładowania strony oraz wartości treści, mogą przyczynić się do zmniejszenia współczynnika odrzuceń, co jest korzystne zarówno dla pozycji strony w wynikach wyszukiwania, jak i dla konwersji. Strategie SXO, które łączą SEO i UX, zwiększają zaangażowanie użytkowników, co przełoży się na dłuższy czas spędzony na stronie, większą liczbę odwiedzanych podstron oraz większą skłonność do interakcji z witryną. Ulepszenie doświadczeń użytkowników, eliminacja barier i ułatwienie nawigacji może prowadzić do wyższej konwersji, co oznacza więcej sprzedaży, zapytań czy rejestracji na stronie. Budowanie zaufania poprzez zapewnienie bezpieczeństwa, stosowanie protokołu HTTPS i dbałość o dostępność strony zwiększa zaufanie użytkowników do witryny, co może pozytywnie wpłynąć na ich decyzje zakupowe oraz gotowość do polecania strony innym. Strona, która dostarcza wartościowych treści, jest łatwa w obsłudze oraz dostosowana do potrzeb użytkowników, będzie w stanie przyciągnąć i utrzymać klientów, co w dłuższej perspektywie przyczyni się do wzrostu dochodów i sukcesu firmy.

Pozycjonowanie SXO, będące połączeniem SEO i UX, to inwestycja w przyszłość strony internetowej oraz w budowanie wartości dla użytkowników. Skupienie się na doświadczeniach użytkowników i ich potrzebach, łącząc je z klasycznymi technikami SEO, pozwala na osiągnięcie lepszych rezultatów i długotrwałego sukcesu strony w wynikach wyszukiwania.

Zainwestuj w sukces swojej strony – odkryj moc SXO z Midero!

Jeżeli jesteś gotowy na rewolucję w obszarze pozycjonowania Twojej strony internetowej, skontaktuj się z nami – Midero. Nasz zespół specjalistów SXO jest gotowy dostarczyć Ci kompleksowy audyt i strategię, która nie tylko poprawi Twoją widoczność w wynikach wyszukiwania, ale również znacząco podniesie jakość doświadczeń użytkowników. Z nami Twoja strona stanie się nie tylko lepiej widoczna w wyszukiwarkach, ale również bardziej intuicyjna i przyjazna dla Twoich klientów. Zainwestuj w SXO już dziś, aby zbudować silną i skuteczną obecność online, która przyciągnie większą liczbę zadowolonych użytkowników i klientów. Skontaktuj się z nami, aby dowiedzieć się więcej i rozpocząć współpracę, która odmieni Twoją stronę internetową!