Categories
Biznes

Szukasz idealnego hostingu dla strony lub sklepu internetowego? Chcesz, aby Twoja strona działała płynnie i bez zarzutu? Świetnie się składa! Wiemy, na co musisz zwrócić uwagę, aby jak najlepiej dostosować tę usługę do indywidualnych potrzeb Twojego produktu cyfrowego. Przygotowaliśmy też parę wskazówek, które pomogą osiągnąć maksimum stabilności działania Twojej strony.

Z tego artykułu dowiesz się:

 1. Czym jest hosting i dlaczego jest tak ważny?
 2. Jakie są rodzaje hostingu?
 3. Jak wybrać odpowiedni hosting dla swojej strony?
 4. Jak wybrać hosting dla sklepu e-commerce?
 5. Co należy wiedzieć, poszukując hostingu pod stronę na WordPressie?
 6. Jak zadbać o stabilność swojej strony internetowej?

Hosting – co to jest? Dlaczego jest tak ważny dla stron internetowych?

Hosting to usługa, która pozwala na udostępnienie strony lub sklepu internetowego w sieci. Polega na umieszczeniu plików związanych z daną witryną na serwerze, który jest dostępny dla użytkowników przez całą dobę, 7 dni w tygodniu.

To jeden z kluczowych elementów, który decyduje o stabilności i płynności działania strony internetowej. Strony, które działają stabilnie i szybko gwarantują dobre doświadczenie użytkownika (ang. user experience). Przekłada się to na korzystne pozycjonowanie, tj. preferencyjną pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Hosting powinien odpowiadać na konkretne potrzeby związane z wydajnością, szybkością działania, pojemnością oraz bezpieczeństwem produktu cyfrowego.

Przed dokonaniem wyboru odpowiedniego hostingu, zastanów się, jakie masz potrzeby i oczekiwania związane ze swoją stroną. Koniecznie weź pod uwagę takie kwestie jak budżet, szacowany ruch na stronie, przewidywany rozwój produktu i potrzeba kontroli nad konfiguracją serwera.

Rodzaje hostingu: jakie opcje są dostępne?

Istnieje wiele rodzajów hostingu, a każdy z nich różni się od siebie poziomem wydajności i elastyczności. Najczęściej wybierane warianty to hosting współdzielony, hosting VPS, hosting dedykowany i hosting w chmurze.

Hosting współdzielony

Hosting współdzielony (ang. shared hosting) to wariant, w którym jedno urządzenie serwerowe służy do hostowania wielu różnych stron internetowych. Jest to stosunkowo tanie i popularne rozwiązanie, szczególnie dla początkujących właścicieli stron oraz dla stron z niskim ruchem.

W praktyce oznacza dzielenie zasobów serwera, takich jak przepustowość, pamięć RAM, moc procesora i miejsce na dysku między jego użytkowników, co również pozwala na rozłożenie kosztów utrzymania.

W przypadku hostingu współdzielonego większość aspektów technicznych i administracyjnych jest zarządzana przez dostawcę hostingu. Dzięki temu właściciele stron nie muszą posiadać zaawansowanej wiedzy technicznej ani martwić się o utrzymanie i konfigurację serwera.

Niestety, tego rodzaju hosting nie jest zalecany dla dużych stron. Dlaczego?

Po pierwsze, zasoby serwera są ograniczone i dzielone pomiędzy wszystkich użytkowników. To oznacza, że wzrost ruchu na stronie może doprowadzić do ich wyczerpania, a w konsekwencji – do awarii.

Po drugie, współdzielone są nie tylko zasoby, ale także problemy. Na przykład, jeśli jedna ze stron na serwerze padnie ofiarą ataków hakerskich, istnieje ryzyko, że konsekwencje odczują również pozostali użytkownicy.

Po trzecie, taki hosting jest mniej skalowalny wraz z rozwojem strony, ponieważ w pewnym momencie zasoby mogą ulec wyczerpaniu.

Hosting VPS

Hosting VPS (ang. Virtual Private Server) to wariant, w którym fizyczny ****serwer dzieli się na wiele wirtualnych serwerów, niezależnych od siebie. Każdy z tych serwerów działa jako osobna, izolowana jednostka z własnym zasobami.

W przypadku hostingu VPS, każdy użytkownik ma wydzielone zasoby serwera, co minimalizuje ryzyko wystąpienia problemów spowodowanych działaniami innych użytkowników na tym samym serwerze. To sprawia, że ten rodzaj hostingu jest bardziej stabilny i niezawodny niż hosting współdzielony.

W przypadku hostingu VPS użytkownik otrzymuje też większą kontrolę nad konfiguracją serwera, co pozwala na instalację niestandardowego oprogramowania, czy wprowadzenie indywidualnych ustawień. Ta elastyczność sprawia, że VPS jest atrakcyjnym rozwiązaniem dla zaawansowanych użytkowników oraz dla stron o specjalnych wymaganiach technicznych.

Jest to rozwiązanie pośrednie – oferuje większą kontrolę i lepsze możliwości skalowania niż shared hosting, a przy tym niższą cenę niż serwer dedykowany.

Z drugiej strony, hosting VPS może wymagać od użytkownika wiedzy technicznej oraz zaangażowania w konfigurację i utrzymanie serwera. W związku z tym, jest mniej odpowiedni dla początkujących właścicieli stron.

Hosting VPS jest też bardziej skalowalny niż hosting współdzielony, ponieważ w miarę wzrostu strony, zasoby serwera też można powiększać.

Hosting dedykowany

Hosting dedykowany (ang. dedicated hosting) to opcja, która gwarantuje klientowi do dyspozycji cały, niezależny serwer fizyczny. W przeciwieństwie do hostingu współdzielonego i VPS, w tym przypadku nie dochodzi do dzielenia zasobów z innymi użytkownikami.

Jest to rozwiązanie oferujące największą kontrolę, wydajność i bezpieczeństwo, jednak wiąże się z też najwyższymi kosztami.

W przypadku hostingu dedykowanego, użytkownik ma wyłączność na wszystkie zasoby serwera, co oznacza, że nie musi dzielić się nimi z innymi użytkownikami. To rozwiązanie jest bardzo wydajne i stabilne, co sprawia, że jest idealne dla dużych, popularnych stron o wysokim ruchu.

W przypadku hostingu dedykowanego, użytkownik otrzymuje też pełną kontrolę nad konfiguracją, czyli ma możliwość instalacji niestandardowego oprogramowania, wprowadzenia indywidualnych ustawień i znacznego dostosowania serwera do swoich potrzeb.

Hosting dedykowany cechuje wysoka skalowalność, ponieważ zasoby serwera można zwiększać i dostosowywać do swoich potrzeb na bieżąco. Możliwe jest także wprowadzanie ulepszeń sprzętowych, jak np. dodawanie pamięci RAM.

W przypadku hostingu dedykowanego, użytkownik ma pełną kontrolę nad serwerem i jednocześnie jest odpowiedzialny za jego konfigurację, utrzymanie oraz aktualizacje.

Hosting w chmurze

Hosting w chmurze (ang. cloud hosting) to opcja, w której zasoby serwerowe są rozproszone na wielu maszynach wirtualnych, które współpracują jako jeden system.

W przeciwieństwie do hostingu współdzielonego, VPS, czy dedykowanego, hosting w chmurze nie polega na korzystaniu z jednego fizycznego serwera, ale z dynamicznie skalowalnej infrastruktury. Jest to rozwiązanie oferujące wysoką elastyczność, wydajność i niezawodność.

W tym przypadku, użytkownik ma dostęp do dynamicznie skalowalnych zasobów. To oznacza, że może łatwo dostosować ich ilość do bieżących potrzeb. Z racji swojej elastyczności, to rozwiązanie jest idealne dla stron o zmiennym ruchu. Taki użytkownik może otrzymać też większą kontrolę nad konfiguracją serwera (niż np. w przypadku hostingu współdzielonego).

Hosting w chmurze może być łatwiejszy w zarządzaniu niż hosting dedykowany, ponieważ część konfiguracji i utrzymania serwera jest zautomatyzowana przez dostawcę usługi.

Co więcej, cloud hosting jest bardzo skalowalny, ponieważ infrastruktura oparta na chmurze pozwala na automatyczne dostosowanie zasobów do bieżących potrzeb oraz na dystrybucję ruchu między różnymi maszynami wirtualnymi.

Dzięki temu, strony i aplikacje hostowane w chmurze są mniej podatne na awarie spowodowane przeciążeniem serwera czy innymi problemami technicznymi.

Co ciekawe – często praktykowaną formą rozliczenia cloud hostingu jest płatność według faktycznego zużycia jego zasobów.

Jak wybrać odpowiedni hosting: na co zwrócić uwagę?

Wybór odpowiedniego hostingu dla produktu cyfrowego to kluczowy etap, który wpłynie na jego wydajność, szybkość ładowania i ogólną jakość.

Aby podjąć właściwą decyzję, przemyśl takie czynniki, jak:

 1. Typ hostingu. Zastanów się, jakie są Twoje potrzeby. Istnieje wiele wariantów hostingowych, a każdy z nich ma swoje wady i zalety. Przede wszystkim, weź pod uwagę swoje wymagania (np. szacowany ruch na stronie) i budżet.
 2. Pojemność dysku. Odpowiednia ilość miejsca na dysku pozwoli na przechowywanie plików, zdjęć i innych, istotnych danych. Upewnij się, że wybrany hosting zapewnia możliwość skalowania, aby sprostać rosnącym potrzebom Twojej strony w przyszłości.
 3. Transfer danych. Koniecznie sprawdź limit transferu danych, czyli ilość informacji, która może zostać przesłana z Twojej strony w ciągu miesiąca. Upewnij się, że wybrany hosting oferuje wystarczającą ilość transferu. Dzięki temu Twoja strona będzie działać bez zakłóceń.
 4. Stabilność i wydajność. To podstawa dla hostingu wysokiej jakości. Zwróć uwagę na opinie innych użytkowników, a także na statystyki uptime, czyli czas, w którym serwer jest dostępny i działa bez zakłóceń.
 5. Obsługa klienta. Niezawodna i szybka obsługa klienta jest kluczowa w przypadku jakichkolwiek problemów z hostingiem. Upewnij się, że wybrany usługodawca oferuje możliwość kontaktu z pomocą techniczną 24/7, w przypadku jakichkolwiek problemów lub pytań.

Zanim dokonasz wyboru, zastanów się też nad potrzebnymi zasobami, takimi jak pojemność dysku, limit transferu danych i pamięć RAM.

Hosting – jak wyglądają ceny?

Ceny hostingu zależą od kilku czynników, takich jak rodzaj hostingu, specyfikacje techniczne, długość umowy oraz dostawca usługi. Hosting współdzielony zwykle jest najtańszym rozwiązaniem, kosztującym kilka złotych miesięcznie, ale wymaga dzielenia zasobów serwera z innymi użytkownikami.

Hosting VPS jest droższy, jednak jednocześnie gwarantuje dedykowane zasoby i większą kontrolę. Hosting dedykowany to najdroższa opcja, przy czym zapewnia pełną administrację.

Koszt hostingów dla stron internetowych zależy również od lokalizacji serwera, więc warto wybrać usługę, która posiada serwery w Polsce (zwłaszcza jeśli grupa docelowa strony to użytkownicy z Polski).

Przed wyborem hostingu porównaj ceny różnych dostawców. Weź pod uwagę też opinie i recenzje użytkowników.

Przedziały cenowe prezentują się następująco:

 • Hosting współdzielony: od 5 do 50 złotych miesięcznie, w zależności od dostawcy oraz wielkości i złożoności strony.
 • Hosting VPS: kosztuje od około 50 do 500 złotych miesięcznie, w zależności od parametrów technicznych serwera wirtualnego i ilości zasobów.
 • Hosting dedykowany: koszt zaczyna się od około 300 złotych miesięcznie i może wynieść nawet kilka tysięcy złotych, w zależności od specyfikacji technicznej serwera i poziomu obsługi.

Stabilność działania

Wysokiej jakości hosting powinien gwarantować jak najmniejszą ilość przerw w działaniu strony, czyli wysoką stabilność działania. Nawet najbardziej atrakcyjna i funkcjonalna strona może stracić swoją wartość, jeśli użytkownicy nie są w stanie jej łatwo i szybko otworzyć.

To kwestia istotna nie tylko z perspektywy użytkownika, który oczekuje szybkiego i płynnego działania produktu. To istotne również dla pozycji Twojej strony w wynikach wyszukiwania Google. Im bardziej stabilna i przyjemna dla odbiorców, tym lepszą pozycję otrzyma. Częste przerwy techniczne i awarie mogą skutkować jej obniżeniem, co to z kolei przekłada się na mniejszy ruch użytkowników, a w konsekwencji: mniejsze zyski.

Coraz popularniejsze staje się korzystanie z narzędzi do monitorowania wydajności strony. Takie programy zapewniają nieprzerwaną analizę wydajności działania strony, a w przypadku problemów – wysyła odpowiednie powiadomienie. W przypadku awarii taka informacja pozwala na szybką reakcję, naprawę błędów i zminimalizowanie strat.

Wsparcie techniczne

Kolejnym istotnym czynnikiem, na który należy zwrócić uwagę przy wyborze hostingu dla strony lub sklepu internetowego, jest poziom wsparcia technicznego oferowany przez dostawcę.

Istnieje wiele możliwości, aby utrzymywać sprawny kontakt z usługodawcą hostingu, takich jak czat na żywo, infolinia telefoniczna czy kontakt e-mailowy. Najważniejsze jest jednak, aby zwrócić uwagę na szybkość reakcji na zgłoszenia oraz jakość obsługi klienta.

W przypadku zaburzeń funkcjonowania strony, spowodowanych np. awariami technicznymi lub kwestiami związanymi z konfiguracją serwera, niezawodne i szybkie wsparcie to podstawa. Bezpośrednio wpływa na czas, w którym te problemy mogą zostać rozwiązane.

Hosting dla sklepu internetowego: jaki wybrać?

Podczas wyboru hostingu dla sklepu internetowego istotne jest, aby wykazać się większą starannością niż przy wyborze usług dla standardowej strony internetowej. Wymagania dla e-sklepu są zwykle bardziej rygorystyczne, gdyż musi on radzić sobie z większym ruchem, gwarantować bezpieczeństwo danych klientów oraz funkcjonować niezawodnie, bez przerw w działaniu.

Aby sprostać tym wymaganiom, warto rozważyć wybór hostingu, który dostarcza specjalnych funkcji dedykowanych dla e-commerce, takich jak szyfrowanie SSL dla bezpiecznego przesyłania danych oraz możliwość obsługi wielu domen i sklepów, co ułatwia zarządzanie oraz skalowanie biznesu.

Dodatkowym atutem może być również wsparcie dla popularnych platform e-commerce, takich jak WooCommerce czy PrestaShop, co dodatkowo ułatwia integrację i zarządzanie sklepem internetowym.

Warto jednak mieć na uwadze, że koszty związane z hostingiem dla sklepów internetowych są zwykle wyższe niż dla standardowych stron, co wynika z bardziej zaawansowanych funkcji oraz wyższych wymagań dotyczących wydajności i bezpieczeństwa.

Hosting dedykowany

Hosting dedykowany to doskonały wybór dla sklepów e-commerce ze względu na znaczną moc obliczeniową i elastyczność w zarządzaniu zasobami. Zapewnia to płynne działanie sklepu nawet przy dużym natężeniu ruchu, a także pozwala na dostosowanie serwera do indywidualnych potrzeb sklepu.

Dedykowany serwer oferuje również lepszą ochronę przed atakami hakerskimi. Na takim serwerze można wdrożyć dodatkowe zabezpieczenia, takie jak certyfikaty SSL, zapory ogniowe czy filtry antyspamowe.

Jednakże, jest to również rozwiązanie najbardziej kosztowne, co może też stanowić istotną wadę, szczególnie dla małych i średnich sklepów internetowych.

Hosting VPS

VPS może być właściwym wyborem dla przedsiębiorców, którzy oczekują większej kontroli nad zasobami oraz pragną posiadać dodatkowe możliwości skalowania w sytuacji rosnącego ruchu na stronie.

VPS jest również tańszą opcją niż hosting dedykowany, co sprawia, że jest bardziej przystępny dla małych i średnich sklepów e-commerce. Niestety, charakteryzuje się też większą zależnością od usługodawcy.

Współdzielony hosting

Shared hosting odpowiednia opcja dla małych i startujących sprzedawców e-commerce, którzy cenią sobie niskie koszty oraz prostotę konfiguracji.

Niestety, ograniczone zasoby, rozdzielone między wiele stron, przekładają się na niższą wydajność i niską skalowalność.

Warto mieć też na uwadze, że hosting współdzielony niesie ze sobą ryzyko związane z bezpieczeństwem. W przypadku umieszczenia wielu stron internetowych na jednym serwerze, potencjalne zagrożenie dla pozostałych witryn może wyniknąć z zhakowania jednej z nich lub zainstalowania złośliwego oprogramowania.

To dość istotna wada tego rozwiązania. Bezpieczeństwo klientów jest podstawą w prowadzeniu biznesu online.

Hosting pod WordPress: co warto wiedzieć?

WordPress to jeden z najpopularniejszych systemów zarządzania treścią (CMS) na świecie, przez co wiele firm oferuje hostingi specjalnie dostosowane pod to rozwiązanie.

Dlaczego warto rozważyć wybór hostingu dedykowanego pod WordPress?

 • Dzięki specjalistycznemu hostingowi, strony działają szybciej i bardziej stabilnie.
 • Taki hosting często oferuje narzędzia ułatwiające zarządzanie i konfigurację strony internetowej. Może dawać do dyspozycji np. specjalny panel zarządzania, automatyczną instalację wtyczek, czy backupy.
 • Hosting pod WordPress może mieć dodatkowe zabezpieczenia przed atakami hakerskimi.

Weź pod uwagę, że to rozwiązanie może być droższe niż standardowe usługi hostingowe. Z drugiej strony, dzięki zoptymalizowanej konfiguracji serwera i dodatkowym narzędziom, możesz zyskać na wydajności i bezpieczeństwie swojego produktu cyfrowego.

Jak zadbać o stabilność strony internetowej?

Przede wszystkim wybierz usługę, która zapewnia stałą dostępność strony i minimalizuje występowanie przerw technicznych. Dzięki temu unikniesz utraty ruchu i zysków. Twoja strona będzie działała płynnie i szybko, co pozytywnie wpłynie na jej reputację i pozycję w wynikach wyszukiwania.

Jeśli zależy Ci na jeszcze większej stabilności, zastanów się nad wyborem hostingu, który oferuje usługę “wysokiej dostępności” (ang. high availability). Dzięki temu strona będzie działała praktycznie non-stop, nawet w przypadku awarii jednego z serwerów. Oczywiście, wiąże się to z wyższymi kosztami, ale dla wielu firm może być to rozwiązanie warte rozważenia.

Monitoruj stabilność swojej strony internetowej

Jeśli zależy Ci na uzyskaniu maksymalnej stabilności działania swojego produktu cyfrowego, skorzystaj z aplikacji, która monitoruje i analizuje jego działanie. W ten sposób uzyskasz wgląd w rejestrowane spadki wydajności, a w przypadku awarii, otrzymasz natychmiastowe powiadomienie za pomocą SMS-a. Jednym z takich narzędzi jest Corgi.pro.

Corgi.pro to usługa monitorowania stabilności działania stron internetowych, która pozwala na błyskawiczną reakcję w przypadku awarii lub problemów z wydajnością. System w czasie rzeczywistym analizuje pracę Twojej strony i w przypadku spadków wydajności automatycznie wysyła powiadomienie SMS. Dzięki temu zyskasz pewność, że Twoja witryna działa bez zarzutu, a użytkownicy nie będą mieli problemów z jej używaniem.

Dzięki temu, jako właściciel strony, masz możliwość szybkiego reagowania na ewentualne problemy techniczne, co przekłada się na poprawę jakości obsługi użytkowników i wzrost konwersji.

Corgi.pro to nie tylko precyzyjna analiza wydajności, ale również szybkość reakcji oraz intuicyjna obsługa. To też automatyczne przeprowadzanie aktualizacji i tworzenie backupów, z których możesz skorzystać jednym kliknięciem. To funkcja, która błyskawicznie pozwala naprawić szkody powstałe w produkcie np. w wyniku ataków hakerskich.