Categories
Aplikacje webowe

Użyteczność strony internetowej mówi nam, jak skutecznie, wydajnie i w sposób zadowalający użytkownicy mogą korzystać z witryny. Obejmuje to wszystko, czego użytkownik zazwyczaj doświadcza podczas odwiedzin strony, w tym wszelkie paski nawigacyjne, menu, treści, grafiki, hiperłącza, formularze. Monitorowanie skuteczności i satysfakcji odwiedzających przynosi właścicielom informacje na temat użyteczności strony. Chodźmy więc krok dalej i omówmy szerzej ten temat.

Użyteczność strony – co zrobić, aby nie zrazić użytkownika?

Kiedy użytkownik wchodzi na stronę internetową i jego oczekiwania są właściwie spełnione, może on bez przeszkód korzystać z witryny, aby osiągnąć zamierzone cele – dokonać rejestracji, zakupu, pobrania e-booka, itp. Wydajna strona internetowa posuwa się o krok dalej, umożliwiając odwiedzającym znalezienie potrzebnych informacji lub zasobów tak szybko i ekonomicznie jak to tylko możliwe, bez marnowania czasu i wysiłku.

Skuteczność, wydajność, satysfakcja – to trzy najważniejsze filary użyteczności witryny, a ostatni z nich wydaje się być najważniejszy. Jeżeli użytkownik szuka i od razu znajduje odpowiednią rzecz w zaskakująco szybkim tempie, jego satysfakcja jest gwarantowana.

Dlaczego użyteczność strony internetowej jest taka ważna?

Użyteczność strony internetowej jest istotna, ponieważ dotyczy obsługi klienta. Natomiast celem każdej organizacji lub profesjonalisty jest zaspokojenie oczekiwań i potrzeb klienta, tak szybko i niezawodnie jak to możliwe. Aby przyciągnąć nowych klientów i sprawić, by obecni wracali, musimy zachować naszą użyteczność na każdym froncie, dotyczy to również obecności w sieci. Niezależnie od tego, czy jesteś pracownikiem czy właścicielem, ważne, abyście ty i twój zespół wiedzieli, że użyteczność witryny może mieć znaczący wpływ na zdolność firmy do pełnej realizacji misji, zwiększania zwrotu z inwestycji i zadowalającej obsługi klientów.

Wnioski

Użyteczność witryny może w znaczący sposób wpłynąć na sukces całej strony internetowej. Jeżeli użytkownicy nie będą mieli dobrych wrażeń, niestety nie wrócą. Oto najważniejsze elementy składające się na użyteczność strony:

  • optymalizacja mobilna,
  • dostępność strony internetowej,
  • spójne elementy projektu,
  • hierarchia wizualna,
  • prosta nawigacja,
  • czytelna i możliwa do skanowania zawartość,
  • spójność między podstronami.

Wydaje ci się, że czeka cię sporo pracy? To prawda, ale zapewniamy, że warto. Dlatego jeżeli potrzebujesz pomocy w zbudowaniu witryny, która będzie użyteczna lub dostosowaniu już istniejącej strony – skontaktuj się z nami w sprawie zaprojektowania strony internetowej. Od wielu lat tworzymy projekty, które są nie tylko nowoczesne, ale przede wszystkim użyteczne dla odwiedzających. Nawiązując współpracę z nami, nie narażasz się również na wysokie koszty, ponieważ ich część może być dofinansowana ze środków Unijnych – Małopolskie Bony Rozwojowe. Zapraszamy do kontaktu i współpracy!