Categories
Transformacja cyfrowa

Transformacja cyfrowa polega na znalezieniu sposobów na utrzymanie znaczenia, konkurencyjności i wydajności firmy w epoce cyfrowej. Stanowi ona wyzwanie dla wszystkich przedsiębiorców, których zadaniem jest zidentyfikowanie najlepszych możliwości dla firmy, opracowanie planu na połączenie transformacji ze strategią biznesową oraz wykorzystywanie nadarzających się okazji.

Jak wygląda transformacja cyfrowa?

W praktyce transformacja polega na znajdowaniu i implementacji rozwiązań, najczęściej w postaci nowoczesnych technologii cyfrowych. Celem tych działań może być zwiększenie zysków firmy, ale również poprawa jej wizerunku lub wejście na zupełnie nowe rynki. Duże zmiany wymagają znacznych inwestycji w odpowiednich ludzi i procesy, a także zaangażowania ze strony pracowników i kadry menedżerskiej. Dobrym rozwiązaniem jest stworzenie strategii cyfrowej na podstawie celów biznesowych. Plan powinien być elastyczny, a jednocześnie zapewniać danej organizacji jasny kierunek. Musi opierać się o wyzwania, które są osiągalne.

Dlaczego to takie ważne?

W dzisiejszych czasach wielu konsumentów jest doskonale świadomych możliwości technologicznych oferowanych przez rynek. Coś, co z początku wydaje się nowością i wyjątkowym udogodnieniem, z czasem staje się dla nich normą. Klienci szybko przyzwyczajają się do nowych funkcjonalności i nierzadko oczekują od producentów tego, aby ci regularnie zaskakiwali ich nowymi możliwościami. Z pomocą przychodzą nowoczesna technologia, taka jak Big Data, sztuczna inteligencja oraz możliwość korzystania z obliczeń dokonywanych w chmurze.

Wszystkie korzyści w jednym

Automatyzacja pewnych procesów niesie ze sobą również oczywiste korzyści dla samego przedsiębiorstwa. Poza konkurencyjnością zwiększa się również jego rentowność – jeden algorytm może wykonywać pracę wielu ludzi, w tym powtarzające się zadania, które ‘ludzcy pracownicy’ uważają za po prostu nudne. Co więcej, wykorzystanie programu komputerowego zmniejsza ryzyko wystąpienia błędu, takiego jak na przykład błędne wpisanie danych. Mówiąc bardziej szczegółowo, unowocześnienie wykorzystywanych narzędzi przynosi korzyści między innymi na takich polach jak:

  • zarządzanie łańcuchem dostaw,
  • planowanie produkcji,
  • obsługa klienta,
  • analiza biznesowa.

Nowoczesne narzędzia pozwalają również trafnie określać trendy pojawiające się na rynku oraz informować przedsiębiorstwa o konieczności wprowadzenia zmian w dotychczasowych procesach. Unowocześnienie sposobu prowadzenia przedsiębiorstwa doceniają nie tylko sami przedsiębiorcy i klienci, ale również pracownicy.

Transformacja jako sposób na zmniejszenie kosztów

Udoskonalenie sposobu prowadzenia firmy przy wykorzystaniu nowoczesnych narzędzi pozwala zmniejszyć dotychczasowe wydatki na różne sposoby. Dobry przykład stanowi sztuczna inteligencja oraz jej zdolność do zbierania i przetwarzania dużej ilości danych, dzięki czemu może tworzyć trafniejsze analizy rynkowe. Jest to zachęta do wykorzystania nadarzających się okazji rynkowych, a jednocześnie zabezpieczenie przed popełnieniem błędu, który mógłby wygenerować spore koszty. Duże znaczenie ma również możliwość oszczędzenia czasu poprzez automatyzację niektórych zadań.

Rozwiązania w chmurze dla udoskonalenia infrastruktury

Opcja wykupienia dodatkowego miejsca w chmurze sprawia, że firmy nie muszą korzystać z fizycznej infrastruktury, która jest kosztowna i mało elastyczna. Gdy zaczyna brakować miejsca na serwerze, przedsiębiorstwo może w kilka chwil zakupić dodatkowe zasoby w chmurze, płacąc przy tym jedynie za to, z czego rzeczywiście korzysta. Jest to doskonałe rozwiązanie w niespodziewanych sytuacjach, takich jak nagły wzrost ruchu w sklepie online lub awaria strony internetowej.

Procesy jeszcze nigdy nie były tak proste

Przeprowadzenie transformacji cyfrowej powinny rozważyć przedsiębiorstwa, które pragną uprościć dotychczas wykorzystywane procesy. Dotyczy to w szczególności powtarzalnych zadań, takich jak wpisywanie danych, zarządzanie witryną lub wysyłanie wiadomości do klientów. Nowoczesne narzędzia dają również dostęp do danych w czasie rzeczywistym. Zmniejsza to ryzyko operowania na nieaktualnych informacjach.

Kiedy przeprowadzić zmianę?

Zgodnie z trendami obserwowanymi na rynku w 2023 roku ponad połowa inwestycji w nowe technologie będzie składała się właśnie z wydatków ponoszonych na rzecz przeprowadzenia transformacji cyfrowej. Firmy, które nie chcą tracić na swojej konkurencyjności, powinny rozważyć zatem jak najszybsze wprowadzenie odpowiednich zmian w strukturze swojej działalności.

Komu zlecić wykonanie transformacji?

Żeby w pełni korzystać z możliwości, jakie zapewnia dzisiejszy świat nowych technologii, warto skorzystać z oferty profesjonalistów. Nasza firma od lat pomaga innym przedsiębiorstwom w dostosowywaniu się do wyzwań pojawiających się na rynku. Zachęcamy do skontaktowania się z naszymi pracownikami, aby otrzymać pełne doradztwo w zakresie prawidłowego przeprowadzenia transformacji cyfrowej.