Categories
Google Ads, Marketing, SEO

Chcesz, aby Twoja klinika medycyny estetycznej stała się rozpoznawalną marką w świecie online? Nasz najnowszy poradnik “Piękno w sieci” ujawnia, jak krok po kroku zbudować efektywną strategię marketingową w Internecie.

Współczesna medycyna estetyczna stała się jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów medycyny. Pacjenci coraz chętniej korzystają z różnorodnych zabiegów, których celem jest poprawa wyglądu, zwiększenie pewności siebie i poprawa jakości życia. W związku z rosnącym zapotrzebowaniem konkurencja w branży staje się coraz większa, a jednym z kluczowych elementów sukcesu jest skuteczna strategia marketingu internetowego.

Spis treści:

Bezpieczny marketing internetowy dla kliniki medycyny estetycznej

W obliczu ograniczeń narzucanych przez platformy reklamowe takie jak Google Ads, pozycjonowanie organiczne staje się najbezpieczniejszą i najbardziej elastyczną formą marketingu internetowego dla klinik medycyny estetycznej i branży kosmetologicznej. W przeciwności do płatnych reklam, SEO pozwala na precyzyjne targetowanie słów kluczowych związanych z zabiegami, nawet tymi z użyciem substancji takich jak botoks, bez naruszania surowych wytycznych reklamowych. 

Pozycjonowanie stron internetowych umożliwia także budowanie długoterminowej, wiarygodnej obecności w sieci, co jest kluczowe w branży medycznej i kosmetologicznej, w których zaufanie i ekspertyza są na wagę złota. 

SEO – pułapki i ograniczenia w chirurgii estetycznej

seo kliniki medycyny estetycznej

Chociaż nie ma bezpośrednich restrykcji dotyczących SEO dla medycyny estetycznej czy kosmetologii, istnieją pewne zalecenia, których przestrzeganie jest ważne dla zachowania etyki zawodowej i wiarygodności w oczach potencjalnych klientów. Dla przykładu, choć nie ma formalnych przepisów uniemożliwiających wykorzystanie pewnych słów kluczowych lub fraz, rekomenduje się, aby unikać składania obietnic i przedstawiania usług w sposób, który mógłby wprowadzać w błąd. 

Nadmierne gwarancje lub przesadzone twierdzenia mogą nie tylko zaszkodzić reputacji kliniki, ale również narazić ją na potencjalne problemy prawne. Z tego powodu wartościowa, autentyczna treść i transparentność są kluczem do skutecznego i etycznego pozycjonowania w branży medycyny estetycznej.

SEO Twojej kliniki medycyny estetycznej – od czego zacząć?

W dzisiejszych czasach strona internetowa to nie tylko wizytówka Twojej kliniki medycyny estetycznej czy gabinetu kosmetologicznego, ale również główny punkt kontaktu z potencjalnymi klientami. Niezależnie od tego, czy Twoja witryna jest nowa, czy prowadzona od dłuższego czasu, kluczowe jest jej dostosowanie do wymogów i algorytmów wyszukiwarki Google. Niezbędne są tu takie elementy jak szybkość ładowania strony, jej responsywność oraz jakość i ilość dostępnej treści. 

Pierwszym krokiem w skutecznej strategii SEO powinien być profesjonalny audyt, który zidentyfikuje mocne i słabe punkty Twojej działalności online. Audyt contentu, czyli analiza jakości i efektywności dostępnych treści, jest równie istotny, aby zrozumieć, jakie informacje przyciągają i zainteresują Twoich potencjalnych klientów. 

Optymalizacja strony to fundament, na którym można zbudować skuteczne pozycjonowanie prowadzące do wyższych pozycji w wynikach wyszukiwania.

Strategia pozycjonowania dla kliniki medycyny estetycznej

Wyselekcjonowanie trafnych fraz kluczowych jest podstawą skutecznego pozycjonowania dla każdej placówki oferującej usługi w zakresie medycyny estetycznej czy kosmetologii. Jako że wiele takich placówek działa głównie na rynku lokalnym, pierwszym krokiem jest identyfikacja geograficznego zasięgu działalności. Czy kierujesz swoje usługi tylko do mieszkańców Krakowa (lub innego miasta), czy też sięgasz poza jego granice? 

Oto kilka przykładowych słów kluczowych, które mogą stać się podstawą strategii SEO dla krakowskiej placówki medycyny estetycznej:

 • klinika medycyny estetycznej kraków,
 • gabinet medycyny estetycznej kraków,
 • kraków medycyna estetyczna,
 • medycyna estetyczna kraków,
 • chirurgia estetyczna kraków.

Warto też wziąć pod uwagę frazy bardziej specjalistyczne, odnoszące się do konkretnych zabiegów dostępnych w ofercie, takich jak:

 • powiększanie ust kraków,
 • stymulatory tkankowe kraków,
 • operacja nosa kraków,
 • karboksyterapia kraków,
 • laser frakcyjny kraków,
 • blefaroplastyka powiek kraków,
 • powiększanie piersi kraków,
 • mikrodermabrazja kraków,
 • endermologia kraków,
 • botoks kraków.

Dobrze zorganizowana treść na stronie

Kluczową kwestią w kontekście optymalizacji treści i pozycjonowania jest umiejętny podział podstron na specyficzne zabiegi oferowane przez klinikę. Dobrze zaplanowana architektura informacji na stronie nie tylko usprawnia doświadczenia użytkownika (UX), ale także minimalizuje ryzyko tzw. kanibalizacji słów kluczowych. 

W praktyce oznacza to, że każda podstrona powinna być zoptymalizowana pod konkretne, unikalne frazy kluczowe. Jeżeli różne podstrony będą konkurować o te same słowa, efektywność pozycjonowania może znacząco spaść. Menu strony może być zorganizowane w oparciu o różne kategorie zabiegów, na przykład z podziałem na części ciała, na które skierowane są zabiegi, czy też problemy, które mają na celu rozwiązać. Dbając o klarowność i intuicyjność układu, umożliwiamy użytkownikowi łatwe odnalezienie interesującej go usługi, co w dłuższej perspektywie może wpłynąć na zwiększenie konwersji.

Rzetelność i ekspertyza na firmowym blogu

W kontekście funkcjonowania klinik medycyny estetycznej, prowadzenie bloga o wysokim standardzie merytorycznym może służyć jako kluczowy instrument w zdobywaniu zaufania pacjentów i wzmocnieniu pozycji eksperta w branży. Istotne jest, aby zawartość bloga była nie tylko informatywna, ale też oparta na rzetelnych danych, badaniach klinicznych i opiniach specjalistów w dziedzinie. Zamiast ograniczać się do podstawowych opisów dostępnych procedur, warto zagłębić się w analizy naukowe, statystyki i innowacyjne metody leczenia, jednocześnie dbając o to, by język pozostawał zrozumiały dla szerokiego grona odbiorców.

W kontekście tworzenia specjalistycznej treści dla klinik medycyny estetycznej zasada E-E-A-T w SEO nabiera szczególnego znaczenia. Oparta na wytycznych Google, ta metoda podkreśla wagę dostarczania informacji, które są nie tylko precyzyjne, ale też poparte badaniami naukowymi i profesjonalnym doświadczeniem. 

Uważne planowanie struktury bloga i rozbudowany system kategorii umożliwi efektywne pozycjonowanie strony w wyszukiwarkach, co dodatkowo zwiększy jej widoczność. Przy wyborze tematów postów i ich optymalizacji pomocne będą narzędzia jak np. Answer the Public, Ahrefs, które podpowiedzą, jakie zagadnienia są najbardziej poszukiwane przez potencjalnych pacjentów. 

Eksperckie teksty to także doskonała okazja do prezentacji kompetencji i doświadczenia kadry medycznej. Artykuły autorstwa lekarzy, zwłaszcza jeśli są podpisane ich nazwiskami, dodają blogowi autorytetu i w znaczący sposób przyczyniają się do budowania pozytywnego wizerunku kliniki. 

Warto również rozważyć dodanie sekcji, w której specjaliści będą odpowiadać na najczęściej zadawane pytania, co nie tylko wzbogaci treść bloga, ale także zwiększy jego interaktywność i użyteczność dla czytelników. Dzięki temu blog stanie się nie tylko źródłem wartościowych informacji, ale również narzędziem budującym silny, pozytywny branding dla kliniki.

W jaki sposób zbudować profil kliniki medycyny estetycznej w Google Moja Firma?

Wiemy już, że w  dobie cyfryzacji każda klinika medycyny estetycznej powinna myśleć o widoczności swojej marki w sieci. Narzędziem, które jest nie tylko prostym sposobem na zaprezentowanie swojej działalności, ale i skuteczną metodą na przyciągnięcie lokalnych klientów, jest Google Moja Firma.

Optymalna, przyciągająca uwagę nazwa

Zacznij od wyboru właściwej, przemyślanej nazwy, która będzie zawierała nie tylko nazwę kliniki, ale także krótki, celny opis usług. Na przykład: “XYZ – Klinika Medycyny Estetycznej”. To wprowadzi potencjalnych klientów w temat od samego początku.

Opis usług i oferty

Twój opis powinien być rzetelny i bogaty w słowa kluczowe, jednak naturalny. Nie zapomnij wymienić różnych zabiegów i usług, które oferujesz, jak np. botox, mezoterapia czy peelingi.

Oprócz podstawowych funkcji, Google Moja Firma oferuje również możliwość prezentowania zakresu usług, które świadczysz. Platforma umożliwia także tworzenie unikatowych opisów dla każdej z dostępnych usług, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność dla potencjalnych klientów.

Logo i zdjęcia

Pierwsze wrażenie jest najważniejsze, a atrakcyjne fotografie mogą być potężnym magnesem na klientów. Prezentuj nie tylko różne zakątki Twojej kliniki, ale też zespół specjalistów. Może to zwiększyć zaufanie i zainteresowanie Twoimi usługami.

Właściwa lokalizacja i godziny otwarcia

Precyzyjne oznaczenie lokalizacji jest kluczowe. Dzięki geolokalizacji możesz nie tylko pokazać, gdzie dokładnie znajduje się Twoja klinika, ale dasz możliwość skorzystania z funkcji map Google, co umożliwi klientom łatwiejsze znalezienie drogi do Twoich drzwi.

Wezwania do działania

W profilu Google Moja Firma zazwyczaj pojawiają się trzy do czterech interaktywnych elementów, takich jak: trasa, strona, zadzwoń i zapisz. Pierwsze trzy z nich można linkować do różnych zasobów online: strony internetowej kliniki, map Google z wytyczoną ścieżką dojazdu oraz numeru kontaktowego. Te funkcje są szczególnie korzystne dla osób, które chcą oszczędzić czas, szybko znaleźć lokalizację lub nawiązać kontakt. 

Zbieraj i zarządzaj opiniami

Nie ma lepszego sposobu na budowanie zaufania niż autentyczne, pozytywne recenzje. Zachęcaj zadowolonych klientów do pozostawiania opinii i zawsze reaguj na komentarze – zarówno te pozytywne, jak i krytyczne. To nie tylko podnosi Twoją reputację, ale też sprzyja lepszemu pozycjonowaniu lokalnemu w Google.

Panel pytań i odpowiedzi

Zapewnij klientom możliwość zadawania pytań i udzielania na nie odpowiedzi w dedykowanym panelu. Nie tylko wyjaśnisz wątpliwości, ale również zaprezentujesz jako ekspert w dziedzinie.

Częste aktualizacje i publikacje

Regularnie aktualizuj profil, dodając najnowsze promocje, godziny otwarcia czy wydarzenia. To pokaże, że jesteś aktywny w sieci i zainteresowany komunikacją z klientami.

Kampania Google Ads dla gabinetu medycyny estetycznej – co warto wiedzieć?

google ads dla kliniki medycyny estetycznej

Załóżmy, że planujesz prowadzenie kampanii Google Ads dla gabinetu, który w swojej ofercie ma zabiegi polegające na leczeniu nadpotliwości, wypełnianiu zmarszczek lub wypełnianiu ust z użyciem toksyny botulinowej (inaczej mówiąc – botoksu). Nawet, jeśli to tylko część twojej oferty to możesz zderzyć się z zapisami art. 56 ustawy o wyrobach medycznych oraz przepisami Google Ads, co do reklamowania wyrobów medycznych.

Zakaz reklamowania wyrobów medycznych dotyczy nie tylko samych substancji, ale również zabiegów z ich użyciem. Google przedstawia w Centrum zasad Google Ads listę zakazanych w reklamach substancji – leków na receptę. 

Czy można obejść zasady Google? 

Aby system Google Ads nie odrzucił reklam już na starcie, dobrym rozwiązaniem jest używanie na stronie oraz w nagłówkach i tekstach reklam synonimu słowa “botoks” jakim jest “toksyna botulinowa”. Technicznie taka reklama może przejść pomyślnie weryfikację Google, ale to nie znaczy, że nasze działanie będzie zgodne z prawem. Od 1 lipca 2023 roku zabiegi medycyny estetycznej powinny być reklamowane jedynie w określony sposób gdy wykorzystują sprzęt medyczny lub substancje, które uznano za wyroby medyczne. 

Reklama gabinetu medycyny estetycznej, jaka powinna być?

Taka reklama nie powinna:

 • przypisywać zabiegowi działania i efektów, których on nie posiada. Niezbędne mogą okazać się badania, które poświadczają skuteczność.
 • Wywoływać fałszywego wrażenia co do leczenia lub diagnozy schorzeń.
 • Nie informować o prawdopodobnym ryzyku związanym z przeprowadzeniem zabiegu lub wykorzystaniem substancji zgodnie z ich przewidzianym zastosowaniem.
 • Sugerować innego zastosowania urządzenia, zabiegu lub substancji niż te, które zostały podane jako stanowiące część przewidzianego zastosowania w odniesieniu, do którego przeprowadzono ocenę zgodności.

Wartościowe informacje i zasady, które warto uwzględnić w reklamach i na stronach

Indywidualne efekty: Warto zaznaczać w reklamach i na stronie, że efekty dla każdego mogą być różne. Każdy organizm reaguje inaczej na zabiegi i substancje, dlatego nie można gwarantować identycznych rezultatów dla wszystkich użytkowników.

Brak zdjęć “przed” i “po”: Nie powinno się publikować na stronie i w kampaniach reklamowych zdjęć “przed” i “po”, gdyż sugerują one, że rezultaty są przewidywalne i gwarantowane. Rzeczywistość może być bardziej złożona, a efekty zależą od wielu czynników.

Uprawnienie do reklamowania zabiegów i substancji: Reklamować zabiegi medyczne i substancje wykorzystywane do ich przeprowadzenia mogą jedynie osoby uprawnione, takie jak przedstawiciele lub producenci tych produktów. To zapewnia rzetelność i bezpieczeństwo informacji.

Wykorzystywanie wizerunku zawodowców medycznych: W reklamach nie można wykorzystywać wizerunku osób wykonujących zawody medyczne lub podających się za lekarzy. To zapobiega dezinformacji i wprowadzaniu użytkowników w błąd.

Brak reklam skierowanych do dzieci i rodziców: Treści reklamowe nie powinny być ukierunkowane na dzieci, a także ich rodziców, aby przekonać ich do skorzystania z oferty. Reklamy powinny być odpowiednio skierowane do odpowiednich grup docelowych, z uwzględnieniem ograniczeń wiekowych.

Ograniczenia dotyczące substancji: Substancje, które są przeznaczone wyłącznie do użytku przez lekarzy, nie powinny być reklamowane w sposób, który sugeruje, że pacjenci mogą bezpośrednio z nich korzystać. To zapewnia bezpieczeństwo i odpowiednie wykorzystanie tych produktów.

Przestrzeganie tych zasad w reklamach i na stronach internetowych pomaga w zgodnym z prawem, rzetelnym i odpowiedzialnym informowaniu potencjalnych klientów o oferowanych produktach i usługach.