Categories
ERP

System ERP usprawnia pracę w różnych działach przedsiębiorstwa – pomaga zautomatyzować procesy i polepszyć przepływ informacji. Im większa liczba takich procesów i im wyższy stopień ich zaawansowania, tym bardziej niezbędne staje się oprogramowanie, które uwzględnia te wszystkie kwestie.

Procesy w firmie produkcyjnej

Przedsiębiorstwa produkcyjne to firmy o szczególnej specyfice – przedsiębiorstwo wydobywcze, przetwórcze, montażowe czy obróbkowe wytwarzają materialne przedmioty, ujęte w asortymencie produkcji. Jednak tak jak w innych firmach, celem przedsiębiorstwa produkcyjnego jest zysk, do którego prowadzą obniżenie kosztów, wzrost poziomu produktywności i rozwój.

W procesach produkcyjnych niezbędnych jest kilka czynników, takich jak na przykład surowce, zaplecze technologiczne czy pracownicy. W niektórych przedsiębiorstwach produkcji towarzyszą też inne fazy, na przykład projektowanie, dystrybucja lub usługi związane z profilem działalności firmy. Czynniki te są ze sobą powiązane i wzajemnie na siebie wpływają – zmiana jednego elementu powoduje zmiany w innych. Zarządzanie organizacją o takim stopniu złożoności wymaga właściwych narzędzi – rozwiązaniem dla firm produkcyjnych jest wdrożenie systemu ERP.

Funkcjonalności ERP w firmie produkcyjnej

Oprogramowanie ERP wdrażane w przedsiębiorstwie produkcyjnym powinno obejmować funkcje przeznaczone specjalnie dla firm o takim profilu. Jednym z takich aspektów jest zarządzanie technologią produkcji przez konfigurację parametrów. System, który umożliwia określenie surowców i ich zamienników oraz produktów i półproduktów skraca i automatyzuje proces. Firmy produkcyjne mogą korzystać z różnych wariantów technologii, dostosowanych do klienta – w systemie ERP może znaleźć się funkcja, która będzie wspierać różne wersje.

W przypadku indywidualnych zamówień zgłoszonych przez klientów ułatwieniem jest opcja konfiguracji procesu produkcji – bardzo przydatne narzędzie w firmach produkcyjnych, które wytwarzają dużą ilość wyrobów lub oferują je w różnych wariantach. Dla takich przedsiębiorstw możemy zaproponować dodatkowo opracowanie narzędzia w postaci konfiguratora 3D produktów, ułatwiającego zakup spersonalizowanego, maksymalnie dostosowanego do potrzeb klienta towaru.

Produkcja bazuje na surowcach i półproduktach – ich obecność gwarantuje sprawny przebieg procesów. Materiały niezbędne do produkcji należy przechowywać i monitorować ich stan. Kontrola potrzeb materiałowych i obsługa magazynu, oparta na odpowiednim instrumencie, pozwoli uniknąć braków i zastojów w produkcji – to kolejne zadanie dla oprogramowania ERP.

Wszystko to trzeba zebrać w harmonogramie, łącząc czas wykonania kolejnych operacji oraz dostępność zasobów. Oprogramowanie ERP pomoże znaleźć luki w planie, aby zespół mógł szybko i skutecznie reagować na trudności.

Firma produkcyjna musi wypracować zysk –  bardzo ważne jest więc określenie właściwej ceny, która pokryje koszty materiałów i wytworzenia. Wdrożenie systemu ERP powinno pomóc oszacować koszty, znaleźć ewentualne rozbieżności między planowanym a rzeczywistym kosztem, a przy okazji można wykorzystać go do rozliczenia procesów produkcyjnych z księgowością. Skróci to na pewno czas poświęcony na rozliczanie faktur, wyjaśnianie niezgodności i opóźnień w płatnościach.

Niektóre firmy produkcyjne zapewniają swoim klientom serwis posprzedażowy. Wielu klientów bardzo docenia taką usługę, tym bardziej, kiedy zostanie przeprowadzona sprawnie i terminowo. Obsługa posprzedażowa klienta obejmuje reklamacje, ale też przeglądy techniczne oraz serwis zgłoszonych usterek i błędów. Opracowanie systemu, który służy do obsługi klienta przez firmę produkcyjną jest możliwe w oprogramowaniu ERP. Odpowiedni moduł, który połączy harmonogram, wymagane procedury oraz kosztorys zgłoszeń, pozwoli utrzymać wysoki standard obsługi oraz przekonać się, jaka jest opłacalność usług.

Wdrożenie systemu ERP w firmie produkcyjnej – czy to się opłaca?

Osoby odpowiedzialne za zarządzanie firmą produkcyjną mogą mieć wątpliwości, czy wdrożenie oprogramowania to inwestycja, która się zwróci. Taki proces jest nie tylko kosztowny, ale też czasochłonny, wymaga zaangażowania różnych działów, chęci do zmian w organizacji i nauki nowych technologii. Jednak w ostatecznym rozrachunku korzystają na tym wszyscy. Przedsiębiorca ma kontrolę nad rentownością firmy, kadra zarządzająca może właściwie planować pracę, a pracownicy wiedzą, co mają robić i efektywnie wykorzystują czas. Na końcu tego łańcucha jest oczywiście klient – a zadowolenie klienta to przecież podstawowy cel każdego przedsiębiorstwa, również produkcyjnego.

Kluczem do sukcesu jest wybór właściwego narzędzia – tutaj wracamy do tego, co może zniechęcić przedsiębiorców, czyli czasu. Okresu przeznaczonego na wdrożenie systemu ERP nie należy traktować jako czasu straconego. Kiedy dane w całym przedsiębiorstwie są przejrzyste, łatwe do analizy, dostępne dla każdego, kto ich potrzebuje, plan produkcji dopracowany pod wszystkimi względami, zapasy i dostawy są sprawnie zarządzane, a komunikacja między pracownikami wspiera procesy produkcyjne – przedsiębiorstwo może więcej zasobów skierować na rozwój i innowacje. To właśnie dlatego polecamy dedykowany systemy ERP od Midero, maksymalnie dostosowane do potrzeb organizacji, której członkowie korzystać będą z tego narzędzia.