Categories
Marketing

Analiza konkurencji jest kluczowym aspektem na początkowym etapie kampanii SEO. Często jednak firmy ignorują ten ważny krok, chcąc od razu przejść do wyznaczania słów kluczowych, optymalizacji treści lub pozyskiwania linków. Jednak zrozumienie, kim są nasi konkurenci i zobaczenie, na jakiej pozycji się znajdują, może prowadzić do wszechstronnego zrozumienia, jakie powinny być nasze cele oraz działania. Nierzadko ujawnia również luki i martwe pola.

Dlaczego analiza konkurencji jest taka ważna?

Analiza konkurencyjności w SEO dostarcza nam kluczowych informacji o tym, jakie taktyki pozycjonowania przyjęła nasza bliższa i dalsza konkurencja. Pokazuje również, w którą stronę powinniśmy pójść, aby ulepszać nasze rankingi słów kluczowych. Informacje, które uzyskujemy dzięki tej analizie, pomagają nam zrozumieć, które zadania trzeba potraktować priorytetowo oraz w jaki sposób musimy zbudować własną kampanię. Widząc, w których miejscach nasi konkurenci są najsilniejsi, a w których najsłabsi, możemy określić, jak trudno będzie ich wyprzedzić i jakich zasobów do tego potrzebujemy.

Podsumowując, istnieją trzy powody, dla których analiza konkurencji jest taka ważna:

1. Możesz dowiedzieć się, co konkurencja robi naprawdę dobrze
2. Możesz znaleźć swoją przewagę konkurencyjną
3. Możesz odkryć możliwości pozyskania linków prowadzących do Twojej strony

Analiza linków przychodzących

Analiza linków przychodzących ma na celu poinformowanie nas, które witryny łączą się z naszymi konkurentami, ale nie z naszą witryną. Są to bardzo istotne dane, ponieważ pozwalają nam zlikwidować lukę między profilami linków zwrotnych naszych konkurentów i zacząć zwiększać nasz własny autorytet rankingowy, pobierając linki ze stron internetowych, które już łączą się z konkurentami. Strony internetowe, które łączą się z wieloma konkurentami – zwłaszcza gdy jest ich więcej niż trzech – mają dla nas znacznie wyższy wskaźnik rankingowy, w szczególności jeśli zaczniemy tworzyć w tych witrynach np. posty gościnne.

Słowa kluczowe używane przez konkurentów

Jesteś ciekawy, na jakie słowa kluczowe pozycjonuje się Twoja konkurencja? Jest to informacja, którą bez wątpienia musisz zdobyć. Istnieje wiele narzędzi, aby to sprawdzić. Jednym z nich jest SEMrush, gdzie w obszarze badania konkurencji klikamy przegląd domeny i wklejamy link do strony konkurenta. Zobaczymy wtedy listę słów kluczowych, dla których witryna pojawia się w rankingu. Warto również użyć analizatora gęstości słów kluczowych, który wskaże, ile razy konkretne słowo zostało użyte na określonej stronie. Jest to dla nas istotna informacja, ponieważ da nam wyobrażenie o tym, ile razy nasze słowo kluczowe powinno pojawić się na podobnej podstronie.

Dowiedz się, jak analizujemy konkurencję dla naszych klientów i co jeszcze obejmuje nasza oferta pozycjonowania stron internetowych.