Categories
Marketing

Chcesz, aby Twoja witryna internetowa wyświetlała się na pierwszych miejscach w wynikach wyszukiwania? Jednym ze sprawdzonych sposobów, który pomaga w osiągnięciu tego celu, są zaplecza SEO. Co to właściwie takiego i jak wyłonić te najlepsze, podpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Czym jest zaplecze SEO?

Zaplecze SEO zazwyczaj rozumiane jest na dwa sposoby. Pierwszy z nich mówi o ogóle odnośników do naszej strony internetowej, które zamieszczone są w różnych miejscach w Internecie – na forach, blogach, w katalogach firm czy w mediach społecznościowych. Linki zewnętrzne (odnośniki) są więc istotnym elementem budowania silnego zaplecza SEO. Linki te odgrywają kluczową rolę w procesie oceny i rankingu stron przez wyszukiwarki internetowe. Wysoka jakość i liczba linków prowadzących z renomowanych i wiarygodnych stron może znacząco wpłynąć na poprawę widoczności i pozycji danej strony w wynikach wyszukiwania.

Drugi sposób rozumiany jest znacznie węziej, jako strategiczne narzędzie w całym procesie pozycjonowania. O zapleczu pozycjonerskim mówi się w kontekście osobnej strony, na której publikowane są artykuły pisane przez copywriterów. Najczęściej są one ściśle powiązane z branżą, której dotyczy właściwa strona www, przez co mamy możliwość pozyskania wartościowych linków do niej. Dzięki takiemu działaniu zaplecze SEO daje możliwość nie tylko samego pozyskania linków zewnętrznych prowadzących do naszej witryny, ale również podniesienia jej pozycji w wyszukiwarce, budowania autorytetu i reputacji marki w oczach zarówno użytkowników, jak i wyszukiwarek.

Autorskie zaplecza: klucz do skutecznego pozycjonowania stron

Agencje, które zajmują się pozycjonowaniem, tak jak Midero, posiadają od kilku do kilkudziesięciu własnych zapleczy tematycznych, na których umieszczają teksty i linkują do stron klientów. Dzięki takiemu rozwiązaniu klienci nie muszą martwić się o budowanie własnego zaplecza od podstaw. Całą pracę mogą zlecić specjalistom, którzy posiadają wiedzę i możliwości techniczne, by budować i stale aktualizować zaplecze.

Proces tworzenia zaplecza dla pozycjonowanej strony

Proces tworzenia autorskiego zaplecza SEO rozpoczyna się od gruntownej analizy branży, konkurencji oraz celów klienta. Na podstawie tych informacji, specjaliści SEO opracowują kompleksowy plan, który obejmuje wybór odpowiednich tematów, słów kluczowych i strategii linkowania.

Następnie, przy wykorzystaniu swoich zasobów i zespołu specjalistów, firmy pozycjonerskie tworzą dedykowane strony zapleczowe, które są w pełni zoptymalizowane pod kątem wyszukiwarek i zaprojektowane tak, aby dostarczały wartościowych treści dla użytkownika. Teksty te są pisane przez doświadczonych copywriterów, którzy posiadają wiedzę branżową i umiejętność tworzenia angażujących materiałów z zachowaniem podstawowych zasad SEO Content Marketingu.

Ważnym aspektem tworzenia zaplecza SEO jest również systematyczność i regularność publikacji. Dbałość o stały przepływ wartościowych treści pozwala utrzymać uwagę odbiorców oraz pozytywnie wpływa na wyniki w wyszukiwarkach.

Dobre zaplecze SEO powinno posiadać wartościowy content

Kluczowym elementem autorskiego zaplecza SEO jest unikalność i jakość publikowanych treści tzw. wartościowy content. Specjaliści SEO oraz copywriterzy dbają o to, aby każdy tekst był merytoryczny, atrakcyjny dla czytelników, dostarczający realnych wartości i zgodny z najnowszymi wytycznymi wyszukiwarek. Mogą być to krótkie poradniki czy interesujące artykuły, ważne jednak, aby były dopasowane do naszej grupy docelowej. Jest to istotne, ponieważ pomaga w zbudowaniu grona odbiorców, które regularnie odwiedza stronę.

Jak tworzyć jakościowe teksty zapleczowe?

 1. Zanim przystąpisz do tworzenia treści, musisz dokładnie zrozumieć, kim są Twoi odbiorcy i jakie są ich potrzeby. Analizuj dane demograficzne i preferencje, aby stworzyć treści, które będą dla nich naprawdę istotne.
 2. Wartościowy content powinien być oparty na solidnej wiedzy i dostarczać użytkownikom wartościowych informacji. Unikaj powierzchowności i stawiaj na głębsze wyjaśnienia, omawianie problemów związanych z branżą, udzielanie praktycznych wskazówek i rozwiązywanie problemów, z którymi mogą się spotkać Twoi czytelnicy.
 3. Unikalność to kluczowa cecha wartościowego contentu. Twórz oryginalne treści, które wyróżniają się spośród konkurencji. Unikaj kopiowania treści z innych stron, a zamiast tego skup się na dostarczaniu świeżych perspektyw, wniosków, studiów przypadków lub inspirujących historii.
 4. Chociaż wartościowy content powinien przede wszystkim koncentrować się na potrzebach użytkowników, nie zapominaj o optymalizacji pod kątem słów kluczowych. Zidentyfikuj odpowiednie słowa kluczowe związane z tematem i wpleć je naturalnie w treść. Pamiętaj jednak, że unikalność, jakość i czytelność są ważniejsze niż sztuczne nasycenie treści słowami kluczowymi.
 5. Wartościowy content powinien być angażujący i interesujący dla czytelnika. Wykorzystaj różne formy, takie jak artykuły, poradniki, infografiki, wideo czy podcasty, aby dostosować się do preferencji odbiorców i zapewnić im różnorodne i atrakcyjne doświadczenia.
 6. Stwórz harmonogram publikacji i trzymaj się go, aby utrzymać zainteresowanie i zaangażowanie odbiorców. Regularność pomoże również w budowaniu zaufania i lojalności wśród użytkowników.

Zaplecze SEO tematycznie związane z naszą witryną

Aby zbudować wizerunek eksperta w swojej branży, należy dbać o to, aby zaplecze SEO było tematycznie związane z właściwą stroną www. Dzięki temu zyskujemy na wiarygodności, linkując w sposób naturalny do strony o podobnej tematyce lub sklepu internetowego z powiązanymi produktami.

Oprócz związku z tematyką warto również zwrócić uwagę na aspekty wizualne. Doświadczenia użytkownika są niezwykle ważne, a poziom stron zapleczowych z roku na rok jest coraz wyższy. Odnoga SEO, znana jako SXO (Search Experience Optimization), stawia nacisk na optymalizację strony nie tylko pod kątem wyszukiwarek, ale także pod względem satysfakcji i zadowolenia użytkownika.

Czym jeszcze powinno wyróżniać się dobre zaplecze SEO?

 • przyjazną dla klienta szatą graficzną – wpadającą w oko i pamięć, ale również spójną z założeniami i celami marki;
 • intuicyjną nawigacją dla użytkownika – użytkownik powinien swobodnie poruszać się po zapleczu, zupełnie jak po stronie www;
 • responsywnością;
 • logicznym układem elementów na stronie;
 • zgodnością z dobrymi praktykami i zasadami SEO;
 • bezpieczeństwem – zaplecze powinno mieć certyfikat SSL, aby nie budzić obaw odwiedzających.

Wykorzystaj moc zapleczy, aby rozwijać swój biznes online

Proces budowy własnego zaplecza może kosztować mnóstwo energii, czasu oraz środków finansowych. Midero posiada wiele tematycznych zapleczy, które mają bogatą historię i zaprojektowane zostały z myślą o użytkownikach. Chcesz mieć pewność, że oddajesz swoją stronę w ręce specjalistów? Skontaktuj się z nami – omówimy strategię dla Twojej witryny i sprawimy, że Twój biznes nabierze rozpędu.