Zabłocie 23/23 30-701 Kraków
Zadzwoń +48 535 588 571
Napisz do nas [email protected]

Z oprogramowania ERP korzystają setki firm. Tego typu system służy do zarządzania zasobami i procesami w kluczowych obszarach działalności przedsiębiorstwa. Oprogramowanie ERP pomaga zorganizować księgowość i finanse oraz budżetowanie i raportowanie, produkcję i sprzedaż, obieg dokumentów oraz raporty i magazyny, obsługę magazynu oraz kadry i płacę. To rozwiązanie dla firm każdej wielkości i z różnych branż.

Co wyróżnia system do planowania zasobów w przedsiębiorstwie, czyli Enterprise Resources Planning, na tle innych rozwiązań? Jego podstawowa cecha to oparcie pracy na jednej bazie danych. Dzięki temu zmiany w jednym obszarze są widoczne dla użytkowników, którzy zajmują się pracą w innych działach. W praktyce system ERP pozwala na skuteczną komunikację w przedsiębiorstwie oraz oszczędza czas i ludzkie zasoby.

Od czego zacząć wdrażanie ERP w firmie?

Wdrożenie systemu ERP w firmie to wybór na co najmniej kilka lat – wymaga więc odpowiednich przygotowań, finansów oraz zaangażowania kierowników i pracowników. Pierwsze pytanie powinno brzmieć: jaki cel ma moja firma? Inne potrzeby ma przedsiębiorstwo produkcyjne, a inne wyzwania stoją przed sprzedawcami. W każdym przypadku trzeba położyć nacisk na różne aspekty systemu, dostosowane do branży.

Wybór funkcjonalności, które będą wspierać automatyzację i realizacje procesów powinien opierać się na faktycznych działaniach, ale również na możliwych zmianach – jak na przykład konieczność pracy zdalnej oraz wykorzystanie technologii mobilnych. Może to być temat na kilka spotkań z doradcą, jednak warto skorzystać z takiego wsparcia. Na bazie informacji o firmie, jej celach, oczekiwaniach i problemach, specjalista może zaproponować dostosowane rozwiązanie.

Budżet – czy da się oszacować koszty?

„Ile mnie to będzie kosztować?” – takie pytanie prędzej czy później pojawi się w głowie każdego przedsiębiorcy, który chce wdrożyć oprogramowanie ERP w firmie. Odpowiedź, przynajmniej w początkowej fazie, nie będzie precyzyjna. Najłatwiej określić koszty wprowadzenia podstawowej wersji programu, na którą często decydują się małe firmy. Standaryzowany wariant oprogramowania to gotowy produkt, którego cena może zamknąć się w kwocie nawet kilkudziesięciu złotych miesięcznie w formie abonamentu. Warto jednak wcześniej wiedzieć, że system w podstawowej wersji oferuje o wiele mniej funkcjonalności– nie można go dalej rozwijać, a wprowadzanie kolejnych integracji jest problematyczne. Dużo bardziej satysfakcjonującym rozwiązaniem jest dedykowany system ERP dla firmy, w pełni elastyczny i całkowicie dopasowany do potrzeb przedsiębiorstwa. Choć trzeba będzie zapłacić za niego więcej, można liczyć na zwrot tej inwestycji oraz jej opłacalność, jeśli weźmiemy pod uwagę wszystkie korzyści płynące z implementacji tego typu systemu. Warto też wiedzieć, że Midero pomaga uzyskać dofinansowania na prace przedwdrożeniowe i wdrożeniowe, które mogą znacząco obniżyć koszt inwestycji.

Kiedy wybrać dedykowany system ERP?

W dużych firmach, w których odbywają się procesy niestandardowe lub na wyższym stopniu skomplikowania, często niezbędne jest wprowadzenie modyfikacji i indywidualnych rozwiązań. Koszty są wyższe, ale w zamian otrzymujemy narzędzie, które w pełni spełnia oczekiwania i potrzeby przedsiębiorstwa. Oszczędności w tej dziedzinie często są pozorne, kiedy w późniejszym czasie okazuje się, że wdrożenie nowych funkcji jest konieczne.

Przed wdrożeniem systemu ERP warto skupić się nie tylko na kosztach, ale też na potencjalnych zyskach. Sprawna, zautomatyzowana obsługa procesów skraca ich czas. Zadanie, które do tej pory wymagało kilku godzin pracy grupy ludzi może być wykonane mniejszym nakładem zasobów. Koszty zwrócą się, jednak mówimy tutaj o dłuższej perspektywie czasu.

Harmonogram kolejnych etapów wdrożenia powinien powstać na początkowym etapie. Zakres konkretnych dat może być bardzo szeroki – od kilku do nawet kilkunastu miesięcy. Dlatego tak ważne jest omówienie tematu jeszcze przed rozpoczęciem współpracy z firmą, która będzie wdrażać system ERP.

Sprzęt potrzebny do obsługi systemu ERP

Wprowadzenie oprogramowania ERP w firmie nie wymaga specjalistycznego sprzętu. Potrzebny jest serwer, zarządzany lokalnie w przedsiębiorstwie lub wynajmowany od zewnętrznego usługodawcy. Pierwsze rozwiązanie jest często wybierane przez duże firmy, które mają dział informatyczny. W drugiej sytuacji przedsiębiorstwo ponosi dodatkowe koszty, jednak o bezpieczeństwo i wydajność serwera dba dostawca.

Nowoczesne systemy ERP mogą w dużym stopniu działać w chmurze, to znaczy, że są zainstalowane na serwerach dostawcy. To interesująca opcja, która obniża koszty początkowe i skraca czas wdrożenia, a przy tym zapewnia bezpieczny, mobilny dostęp do danych – warto sprawdzić, czy to rozwiązanie zadziała w firmie.

Zamawiając ERP w Midero, otrzymasz oprogramowanie skrojone na miarę potrzeb Twojego biznesu. Zapraszamy do kontaktu i umówienia się na spotkanie, w czasie którego odpowiemy na wszystkie pytania i opowiemy, co jeszcze możemy zrobić dla Ciebie i Twojego przedsiębiorstwa.