Categories
Marketing

W dzisiejszych czasach wielu właścicieli witryn skupia się wyłącznie na optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Jednak zapewnienie przyjaznej nawigacji na stronie jest ważniejsze niż mogłoby się wydawać. Ku zaskoczeniu niektórych, nawigacja w witrynie i optymalizacja SEO idą ze sobą… w parze.
Dlaczego tak jest? Gdy wyszukiwarki zrozumieją nawigację w Twojej witrynie, z większym prawdopodobieństwem wyświetlą ją odpowiednim użytkownikom. Zaprojektowanie przyjaznej nawigacji nie musi być skomplikowane. Przestrzegając kilku zasad, o których dzisiaj piszemy, możesz poprawić zarówno wrażenia użytkownika, jak i SEO.

Ogólne zasady tworzenia przyjaznej nawigacji na stronie

Celem przyjaznej nawigacji w witrynie jest ułatwienie użytkownikom przechodzenia od ogólnych informacji do tych bardziej szczegółowych. Planując nawigację na stronie, pamiętaj o:

– używaniu tradycyjnego języka dla kategorii w menu oraz przycisków, np. “kontakt” zamiast “porozmawiajmy”,
– tworzeniu elementów nawigacyjnych zawierających tekst a nie przyciski,
– podświetlaniu paska wyszukiwania w witrynie,
– używaniu okruszków, czyli nawigacji informującej użytkownika w jakim miejscu na stronie obecnie się znajduje.

Mniej znaczy więcej

Oferowanie zbyt wielu opcji może utrudnić robotom indeksującym rozszyfrowanie treści. Menu, które rozwija się praktycznie bez końca, komplikuje wyszukiwarkom identyfikację podstron. Nie wpadnij w tę pułapkę i w miarę możliwości pomijaj tworzenie podmenu.

Jeśli masz dużo treści, spróbuj wdrożenia mega menu. Zwykle obejmuje kilka kolumn i jest dobrym sposobem na uporządkowanie zawartości strony. Oprócz łatwiejszej nawigacji jest również bardziej przyjazne dla użytkownika.

Nie używaj JavaScript w nawigacji swojej strony

JavaScript jest dominującym językiem w świecie programowania, ale nie jest idealnym wyborem do nawigacji. Nie jest też zbyt przyjazny dla wyszukiwarek. Roboty sieciowe, które określają odpowiednie linki i słowa kluczowe dla wyszukiwarek takich jak Google, mają problem z wydobyciem tego, czego szukają, z nadmiernie skomplikowanego i mylącego kodu. JavaScript najlepiej nadaje się do projektowania responsywnej, graficznej lub inteligentnej nawigacji. Jednak web deweloperzy powinni być świadomi, że wybranie JavaScript zamiast języka takiego jak HTML5 może utrudnić uzyskanie pożądanych wyników SEO.

Pierwsze kroki w projektowaniu nawigacji na stronie

Niezależnie od tego, czy otwierasz nową witrynę, czy reorganizujesz strukturę menu istniejącej strony, stworzenie przyjaznego dla użytkownika systemu nawigacji  (który obsługuje sprawdzone metody SEO) może być złożoną inicjatywą. Może również wymagać przewidywania przyszłego tworzenia treści dla nowych witryn lub szczegółowej analizy istniejącej zawartości witryny w celu jej przeprojektowania. Mimo że proces optymalizacji nawigacji może być żmudny, może okazać się również nieoceniony w zwiększaniu liczby potencjalnych klientów, konwersji i rankingów.

Z kim podjąć współpracę w zaprojektowaniu przyjaznej nawigacji?

W Midero zajmujemy się szeroko pojętym marketingiem internetowym. Możesz więc liczyć nie tylko na zaprojektowanie przyjaznej nawigacji i jej wdrożenie. Z przyjemnością będziemy wspierać Cię we wszystkich działaniach, które chcesz podjąć w sieci. Dodatkowo, decydując się na współpracę z nami, masz możliwość skorzystania z dofinansowania ze środków unijnych, o których przeczytasz na podstronie o dofinansowaniu “Małopolskie Bony Rozwojowe Plus“. Nie czekaj – podejmijmy wspólne działania już dzisiaj!