Categories
Brak kategorii

Dane, liczby, analityka – to z jednej strony może wydawać się żmudnym i przytłaczającym procesem, z drugiej zaś – stało się przyjacielem każdego współczesnego marketera. Dlaczego? Ponieważ analityka webowa pomaga w określeniu, które z podejmowanych działań sprawdzają się w praktyce, a które niestety zawodzą. Pomaga również w opracowywaniu praktycznych taktyk i podejmowaniu świadomych decyzji podczas planowania następnego ruchu. Ale zacznijmy od początku.

Czym jest analityka webowa?

Analityka webowa to pomiar, gromadzenie i raportowanie danych w celu zrozumienia i wprowadzenia działań optymalizacyjnych. Często mylona jest ze statystykami znajdującymi się w witrynie, jednak istnieje między nimi wyraźna różnica. Statystyki strony internetowej dotyczą prostych faktów, takich jak np. liczba użytkowników odwiedzających witrynę na przestrzeni miesiąca.

Analityka internetowa wyróżnia się szczegółowością i oferuje znacznie większy zasób danych. Jej głównym zadaniem jest wyjaśnienie trendów i powodów, dla których użytkownik zachowuje się w określony sposób na stronie www. Dzięki niej możesz wprowadzić ulepszenia, naprawić błędy i spowodować, by marketing online stał się skuteczny. Podsumowując, jeżeli statystyki strony działają jak prędkościomierz odrzutowca, to analityka internetowa jest jak cały pulpit nawigacyjny.

Jak działają narzędzia do analityki internetowej?

Większość narzędzi analitycznych działa na zasadzie tagowania stron internetowych. Polega to na wstawieniu fragmentu kodu JavaScript w kodzie strony. Z jego pomocą zliczana jest liczba akacji, takich jak wejście na stronę czy kliknięcie w link. Tag może zbierać inne, bardziej szczegółowe informacje, np. rodzaj urządzenia, z jakiego korzysta odwiedzający, przeglądarka czy położenie geograficzne. Analityka webowa wykorzystuje również pliki cookies do śledzenia poszczególnych sesji i ustalania powtórnych odwiedzin, przy wykorzystaniu tej samej przeglądarki.

Wpływ analityki webowej na wyniki firmy

To, co analityka webowa będzie oznaczać dla twojej firmy, zależy oczywiście od tego, czy podejmiesz działania na podstawie dostarczonych informacji. Z punktu widzenia rozwoju przedsiębiorstwa jest to niezbędne narzędzie dla każdej firmy. Może pomóc znaleźć odpowiedzi na długą listę pytań dotyczących witryny, użytkowników czy też skuteczności strategii marketingowej. Zrozumienie zachowania klientów jest istotne dla optymalizacji witryny pod kątem kluczowych danych konwersji. Analityka wskaże ci najpopularniejsze strony w witrynie oraz ścieżki zakupowe. Jeżeli masz szansę dowiedzieć się, czego oczekują odwiedzający, błędem byłoby z tego nie skorzystać – każdy z nich jest potencjalnym klientem.