Categories
Google Ads, Marketing, SEO

Kampanie Search Engine Marketing, czyli w skrócie SEM, to działania marketingowe prowadzone w wyszukiwarkach internetowych. Ich najczęstszą formą są reklamy, linki sponsorowane oraz działania z zakresu pozycjonowania (SEO), które mają za zadanie dotrzeć do potencjalnych klientów. 

Marketing w wyszukiwarkach

Marketing w wyszukiwarce to zbiór działań, które podejmowane są w celu zwiększenia widoczności strony internetowej w wyszukiwarce przy wykorzystaniu różnych dostępnych narzędzi. Obszarem działań jest więc wyszukiwarka internetowa, która obejmuje zarówno wyniki organiczne, jak i wyniki płatne.

Głównym celem prowadzonych kampanii marketingowych jest zwiększenie widoczności strony internetowej marki. SEM może się więc opierać na optymalizacji stron internetowych (pozycjonowaniu) oraz kampanii płatnej Google Ads. 

Jak zwiększyć ruch na swojej stronie dzięki działaniom SEM?

SEM to skuteczna strategia, aby zwiększyć widoczność i poprawić pozycję Twojej witryny w wynikach wyszukiwania. Pomaga uzyskać większy ruch i zwielokrotnić szanse na pojawienie się na pierwszej stronie wyników organicznych. 

Należy zauważyć, że Search Engine Marketing nie jest jednorazowo wykonywaną akcją, wymaga ciągłego monitorowania i optymalizacji. Aby odnieść sukces z SEM, ważne jest, aby dogłębnie zrozumieć, jak działa kampania i jak można wykorzystać ją do realizacji swoich celów biznesowych, nie zapominając przy tym o SEO, ulepszaniu strony oraz dostosowywaniu jej do wymagań wyszukiwarki.

Warto zaznaczyć rozbieżność pomiędzy SEO a SEM. Mimo tego, że niektórzy stawiają znak równości między tymi pojęciami, należy zwrócić uwagę na to, że SEM jest pojęciem szerszym od SEO, bo oprócz optymalizacji obejmuje również inne działania marketingowe, które wpływają na widoczność strony w płatnych oraz bezpłatnych wynikach wyszukiwania. 

Z czego składa się SEM?

Kampanie SEM składają się z dwóch elementów:

  • SEO — Search Engine Optimization, czyli pozycjonowania strony internetowej;
  • PPC — Pay Per Click, czyli kliknięć w płatny link przenoszący do domeny.

Pozycjonowanie strony 

Pozycjonowanie stron internetowych (SEO) to technika marketingowa służąca do zwiększania widoczności witryny na liście wyników wyszukiwania. Zazwyczaj obejmuje analizowanie konkurencji, statystyk, optymalizowanie pod kątem wyszukiwarek internetowych, poprawa jakości treści, struktury, nagłówków oraz pozyskiwanie linków do strony z innych witryn.

Ważne jest, aby dopasować słowa kluczowe do treści strony i w ten sposób pomóc wyszukiwarkom prawidłowo sklasyfikować Twoją witrynę. Dzięki zoptymalizowanym stronom użytkownikom łatwiej jest znaleźć to, czego szukają.

Jednym z najważniejszych czynników optymalizacji SEO jest używanie słów kluczowych. Ustalenie, które słowa kluczowe są najlepsze dla strony internetowej, może być trudne, ale istnieje wiele narzędzi, które mogą pomóc w wyborze tych właściwych. Przy współpracy z agencją SEO, taką jak nasza, ciężar doboru słów kluczowych spoczywa na doświadczonych w tym temacie specjalistach.

Intencją wyszukiwania (Search Intent) nazywamy motywację i potrzebę, która skłoniła użytkownika do poszukiwania czegoś w Internecie oraz jednocześnie cel, jaki chce za pomocą wyszukiwarki uzyskać. Starając się wyszukać interesujący nas temat, usługę czy produkt, wpisujemy w wyszukiwarkę właśnie zapytanie, czy złożoną frazę, dlatego pozycjonowanie na określone słowa kluczowe jest tak ważne. Mając świadomość, czym jest intencja wyszukiwania, łatwiej jest podzielić i optymalizować treści tak, aby zaoferować użytkownikom to, czego oczekują na różnych etapach poszukiwań.

Płatne kampanie reklamowe  

Kampanie Pay Per Click (PPC) są najczęstszą formą realizowanych kampanii SEM. Sprawiają one, że reklama jest widoczna nad wynikami wyszukiwania. Co jest ich największą zaletą? Działania z zakresu PPC znacznie szybciej docierają do odbiorców. W przeciwieństwie do działań optymalizacyjnych, na których rezultaty trzeba nieco poczekać, wyników PPC można spodziewać się nawet po kilku godzinach od uruchomienia kampanii.

Dlaczego jeszcze kampania PPC jest opłacalna dla reklamodawcy? Opłaty za reklamę są pobierane dopiero w momencie kliknięcia jej przez użytkownika, dzięki czemu poniesione koszty zostają zminimalizowane i proporcjonalnie przeliczone w stosunku do liczby wejść.

Jakie są korzyści działań SEM?

Zalety kampanii SEM są coraz częściej doceniane przez przedsiębiorców. Search Engine Marketing to potężne narzędzie marketingowe, które pomaga sprawnie realizować założone cele. Do największych korzyści płynących z uruchomienia kampanii należą:

  • Targeting — kampanie SEM skupiają się na targetowaniu na konkretne frazy wyszukiwania i słowa kluczowe, które użytkownik wpisał w wyszukiwarkę Google. Oznacza to, że reklamy są kierowane do sprecyzowanej grupy odbiorców, a sposób targetowania powinien odpowiadać na zapytania i oczekiwania użytkowników Internetu. Prowadzi to do zwiększenia liczby potencjalnych klientów, którzy klikają w reklamę, co również proporcjonalnie zwiększa prawdopodobieństwo rzeczywistego zainteresowania określonymi produktami lub usługami.
  • Wysoka skuteczność — mówiąc najprościej, SEM ma wyższą skuteczność ze względu na liczbę konwersji, które może wygenerować przy niższych kosztach, w przeciwieństwie do tradycyjnych środków marketingowych.
  • Szybkie efekty — SEM to opłacalna alternatywa dla firm, które chcą poprawić widoczność swojej strony w Internecie. Zapewnia natychmiastowe i długoterminowe rezultaty, które są skuteczniejsze niż inne metody marketingowe.
  • Przyjazny odbiór — użytkownicy przychylnie patrzą na reklamę w wynikach wyszukiwania. Według badań uważają tę formę promocji za korzystną i przydatną. Dzieje się tak, ponieważ reklama jest wyświetlana wówczas, gdy internauci szukają informacji o konkretnym produkcie. Ten rodzaj reklamy jest mniej inwazyjny i mniej nachalny, a przez to bardziej akceptowany i chętnie klikany.
Przewaga nad tradycyjną formą reklamy 

Tradycyjne kampanie reklamowe mogą być kosztowne. Od pomysłu i wdrożenia reklamy, po opiekę nad jej nośnikiem – kupno lub wynajem powierzchni billboardowej, czasu antenowego w telewizji, radiu lub dystrybucję ulotek. Ponadto tradycyjna reklama dociera do szerokiego (i często nieodpowiedniego) grona odbiorców.

Istnieje wiele powodów, dla których warto zacząć korzystać z SEM. Największą zaletą jest to, że kampanie umożliwiają dotarcie do nowych klientów w łatwy sposób. Kreują i rozpowszechniają wizerunek oraz idee marki znacznie szybciej niż tradycyjne formy reklam. Dają możliwość pełnej kontroli nad budżetem oraz kierowaniem reklam do odpowiedniej grupy odbiorców. Stosowanie odpowiednich kombinacji ustawień w reklamach SEM pozwala więc niskim kosztem osiągnąć maksymalny zasięg w obrębie potencjalnych klientów Twojej firmy. Dodatkowym atutem jest to, że tego typu kampanie bardzo szybko przynoszą zyski. 

Podsumowując, kampanie PPC są formą reklamy łatwą do edycji i manipulacji względem dostępnych środków finansowych i naszych potrzeb. Określając maksymalny budżet, możesz być pewien, że system nie przekroczy ustalonej kwoty. Reklamy trafiają do odbiorcy poprzez szerokie wykorzystanie różnego rodzaju kanałów, takich jak wyszukiwarki, witryny partnerów Google w sieci wyszukiwania czy sieci reklamowej Google. Pomaga to dotrzeć do odbiorców, bez względu na to, jaki rodzaj mediów jest dla nich atrakcyjny.

Dlaczego warto?

Kampanie marketingowe mają ogromny potencjał w świecie reklamy. Każdego dnia przeszukiwane są miliony stron internetowych i wpisywane są tysiące zapytań w wyszukiwarce. Warto to wykorzystać, organizując starannie zaplanowane i przemyślane działania SEM.

Zapewniają one również dwukierunkowe, interaktywne doświadczenie z klientem – to użytkownik szuka informacji o produkcie, usłudze lub marce, aby firma mogła się z nim skontaktować, gdy właśnie ich produktu lub usługi potrzebuje. 

Jakie są najlepsze praktyki dla Twojej kampanii SEM?

Pierwszym krokiem do przeprowadzenia skutecznej kampanii SEM jest wyznaczenie celu marketingowego oraz ustalenie do kogo kierujemy nasze treści. Docelowa grupa odbiorców oraz ich potrzeby są punktem wyjścia. Pomoże Ci to tworzyć reklamy, które są wystarczająco trafne i przekonujące do kliknięcia. 

Udana kampania SEM zaczyna się więc od określenia celu, do którego będziesz dążyć. Ważne jest również śledzenie postępów za pomocą analiz i statystyk, aby mieć świadomość tego, co się sprawdza, a gdzie wymagane jest wprowadzenie ulepszeń.

Jak stworzyć najlepsze treści do kampanii marketingowych w wyszukiwarkach?

Istnieje wiele czynników, które mogą wpływać na sukces kampanii marketingowej w wyszukiwarkach. Jednak rzeczą, która często jest pomijana, jest treść. Treść jest tym, co naprawdę ma znaczenie, jeśli chodzi o wyszukiwarki. Tworząc trafny, wysokiej jakości content, możesz zapewnić sobie wyższą pozycję w organicznych i płatnych wynikach wyszukiwania. 

Prowadząc działania na rzecz kampanii SEM czy pozycjonowania strony, z całą pewnością jednym z ważniejszych czynników jest określenie odpowiednich fraz kluczowych. To one są kluczem do generowania ruchu na stronie. Treści budowane na ich podstawie powinny być atrakcyjne i merytoryczne, zachęcające użytkownika do skorzystania z usług czy zakupu produktu. 

Fachowe dobranie słów kluczowych, budowanie treści i formatu reklam najlepiej powierzyć specjalistom. Współpraca z Midero to pewność w osiągnięciu celu marketingowego i większych zysków. Szybka reakcja na problemy sprzedażowe i odpowiedź na potrzeby dynamicznie zmieniającego się rynku reklamowego to jedne z najważniejszych cech, którymi odznacza się nasz dział Marketingu Internetowego.