Categories
Aplikacje webowe

Na pewno nieraz spotkałeś się z takimi terminami, jak domena, serwer czy hosting. Czy jednak kiedykolwiek próbowałeś dokładnie zdefiniować ich znaczenie oraz funkcje? Wiele osób uważa, że wszystkie te pojęcia – tak bardzo ze sobą powiązane – są jednak enigmatyczne. Dla wszystkich, którzy mają problem ze sformułowaniem definicji powyższych terminów, przygotowaliśmy mini słownik dla początkujących.

Nazwa strony = domena

Domena to inaczej nazwa twojej witryny. W dużym skrócie, jest to adres, pod którym użytkownicy internetu mogą uzyskać dostęp do strony internetowej. Nazwa domeny służy do wyszukiwania i identyfikowania komputerów w internecie. Komputery używają adresów IP, które są serią liczb. Jednak ludziom trudno jest zapamiętać ciągi liczb. Z tego powodu opracowano nazwy domen i wykorzystano je do identyfikacji podmiotów, aby nie używać adresów IP. Nazwa domeny może być dowolną kombinacją liter i cyfr oraz może być używana w połączeniu z różnymi rozszerzeniami nazw domen, np. .com, .net, .pl, itd. Każda nazwa domeny powinna być unikalna i zostać zarejestrowana zanim będzie można z niej korzystać. Nie mogą istnieć dwie strony internetowe o takiej samej nazwie domeny.

Serwer jako głowa systemu

Serwer internetowy to komputer, na którym działają witryny internetowe. Jest to program komputerowy, który dystrybuuje strony internetowe, gdy są zarekwirowane. Podstawowym celem serwera www jest przechowywanie, przetwarzanie i dostarczanie witryn internetowych użytkownikom. Ta komunikacja odbywa się za pomocą protokołu HTTP (Hypertext Transfer Protocol). Oprócz HTTP, serwer www obsługuje również protokół SMTP (protokół Simple Mail Transfer Protocol) i protokół FTP (File Transfer Protocol) do wysyłania wiadomości e-mail, przesyłania i przechowywania plików.

Głównym zadaniem serwera www jest wyświetlenie zawartości witryny. Jeśli serwer www nie jest publicznie dostępny i jest używany wewnętrznie, wówczas nazywa się go serwerem intranetowym. Gdy ktoś wpisze adres internetowy w pasku przeglądarki (np. Chrome lub Firefox), zostaje wysłane żądanie do internetu, aby wyświetlić daną stronę. Serwer DNS (Domain Name Server) konwertuje ten adres URL na adres IP (na przykład 192.168.216.345), który z kolei wskazuje serwer internetowy.

Serwer sieci web jest proszony o przedstawienie witryny z treścią do przeglądarki użytkownika. Wszystkie witryny internetowe mają unikalny identyfikator adresu IP. Ten adres protokołu internetowego jest używany do komunikacji między różnymi serwerami w internecie.

Najpopularniejsze serwery dostępne na rynku to:
– Apache
– IIS – własność firmy Microsoft
– NetWare firmy Novell,
– serwer www Google (GWS)
– rodzina serwerów Domino firmy IBM

Usługa hostingowa

Hosting to usługa umożliwiająca organizacjom i osobom prywatnym publikowanie stron internetowych w internecie. Aby opublikować stronę internetową, nie obejdziesz się bez hosta. To on przechowuje wszystkie strony witryny i udostępnia je komputerom podłączonym do internetu. Strony www przechowywane są na serwerach, dlatego gdy użytkownik chce wyświetlić daną witrynę, musi jedynie wpisać adres lub nazwę domeny w pasku przeglądarki. Następnie jego komputer połączy się z serwerem, a strona docelowa zostanie wyświetlona z hosta internetowego.