Categories
Internet rzeczy

Od kilku lat słyszymy o internecie rzeczy (ang. Internet of things, IoT) i jego znaczącym wpływie na niemal wszystkie płaszczyzny życia – od sposobu, w jaki robimy zakupy i podróżujemy, aż po sferę biznesową – zarządzaniem produkcją czy śledzeniem zapasów magazynowych. Ale czym właściwie jest internet rzeczy? W jaki sposób działa? I czy naprawdę może zmienić nasze życie? Odpowiadamy w dzisiejszym artykule.

Co właściwie oznacza “internet rzeczy”?

IoT przenosi moc internetu, przetwarzania danych i analizy, do rzeczywistego świata obiektów fizycznych – czyli do naszej codzienności. Dla konsumentów, oznacza to interakcję z globalną siecią informacyjną bez pośrednictwa klawiatury komputera czy ekranu. Okazuje się bowiem, że wiele przedmiotów codziennego użytku może pobierać instrukcje z internetu, przy minimalnym udziale człowieka.

W warunkach biznesowych, IoT może zapewnić taką samą wydajność fizycznej produkcji i dystrybucji, jaką internet od dawna zapewnia w pracy opartej na wiedzy. Miliony (jeśli nie miliardy) wbudowanych czujników z dostępem do internetu na całym świecie dostarczają niewiarygodne ilości danych, z których firmy mogą swobodnie korzystać.

Jak działa internet rzeczy?

Podstawą działania IoT są urządzenia zbierające dane – każde z nich połączone z jest internetem oraz posiada własne IP. Różnią się jedynie złożonością – jedne są autonomicznymi pojazdami przewożącymi produkty po halach magazynowych, inne zaś niewielkimi czujnikami, monitorującymi temperaturę w budynkach. To również urządzenia osobiste do monitorowania kondycji, informujące o przebytych dystansach każdego dnia.

Aby dane te były przydatne, muszą być gromadzone, przetwarzane, filtrowane i analizowane. Ich zbieranie odbywa się poprzez przesyłanie z urządzeń do punktu zbiorczego, którym jest chmura lub centra danych.

Jakie korzyści może przynieść Twojej firmie?

Dzięki IoT przedsiębiorstwa mają dostęp do większej ilości danych o swoich produktach czy wewnętrznych systemach, a co za tym idzie -mają większą zdolność do wprowadzania zmian i ulepszeń. Wielu producentów korzysta z możliwości dodawania czujników do produkowanych komponentów, aby otrzymywać dane o ich działaniu. Dzięki temu skuteczniej wykrywają występujące awarie, wymieniając element, zanim spowoduje uszkodzenie.

Korzyści dla konsumentów

IoT to obietnica ułatwienia codziennych obowiązków – to inteligentne domy, biura czy pojazdy.

  • Systemy bezpieczeństwa zainstalowane w domu ułatwiają monitorowanie tego, co dzieje się wewnątrz i na zewnątrz, pozwalając też widzieć się i rozmawiać z gośćmi.
  • Inteligentne termostaty mogą pomóc nam ogrzać pomieszczenia, zanim wrócimy, a inteligentne żarówki sprawią, że zrobi się jasno, zanim jeszcze otworzymy drzwi.
  • Czujniki mogą również pomóc nam zrozumieć, jak zanieczyszczone jest środowisko.
  • Samojezdne samochody czy inteligentne miasta mogą zmienić sposób, w jaki budujemy nasze przestrzenie publiczne i zarządzamy nimi.

Możliwość zastosowań internetu rzeczy jest nieograniczona. W Midero wykorzystujemy jego potencjał do analizy informacji o kliencie, jego zachowaniach i nawykach oraz do budowy spersonalizowanych systemów. Pamiętaj, że nawiązując współpracę z nami, nie musisz martwić się o wysokie koszty – przeczytaj w jaki sposób możesz skorzystać z naszych usług za pomocą finansowania ze środków unijnych.

Zapraszamy do kontaktu!